WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE REFUNDACJI!

UWAGA PRACODAWCY!!!

W związku z licznymi pytaniami pracodawców realizujących praktyczna naukę zawodu młodocianych  pracowników przekazujemy poniższe informacje.

1/.  Rozporządzenie MEN  z dnia 20 marca 2020 w sprawach szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania (….), Dz.U.2020, poz.493 – umożliwia w §4 ust.2 przeprowadzenie zajęć praktycznych zaplanowanych do zrealizowania w okresie, w którym wprowadzono czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w uzgodnieniu z pracodawcą, do końca roku szkolnego 2019/2020 lub w klasach programowo wyższych.

Przywołane rozporządzenie MEN w §4 ust. 3 wlicza okres czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w którym uczniowie będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczali na zajęcia praktyczne, do okresu, za który przysługuje dofinansowanie, o  którym mowa w art. 122 ust.2 pkt 1. Ustawy Prawo  oświatowe (dofinansowanie  kosztów  po wyszkoleniu i zdaniu egzaminu przez młodocianego wypłacane przez gminy). Zapis ten ma również odzwierciedlenie w spec ustawie z dnia 31 marca 2020 roku.

2/.  Przepisy  regulujące dokonywanie refundacji przez jednostki OHP nie zmieniły się od dnia 12 marca br.  W związku z tym refundacja może być dokonana po faktycznej wypłacie wynagrodzenia młodocianemu pracownikowi i opłaceniu składek ZUS oraz udokumentowaniu tego faktu przez pracodawcę wraz z wnioskiem o ich zwrot.

3/. Kwestia wypłaty refundacji za okres niewykonywania pracy przez młodocianego związany z zawieszeniem funkcjonowania jednostek oświatowych jest uregulowana w ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Stanowi o tym  art.15 f. (Dz.U.2020, poz.568).

Zgodnie z zapisami zawartymi w art.15 f powyższej ustawy pracodawca może wypłacić młodocianemu pracownikowi wynagrodzenie w całości lub w części za okres zwolnienia ze świadczenia pracy w ramach praktycznej nauki zawodu i zachowuje prawo do refundacji z tego tytułu. W przypadku wypłacenia wynagrodzenia w całości lub w części pracodawca do wniosku o refundację dołącza dokument potwierdzający wypłatę (może być to przelew bankowy, a w przypadku odbioru osobistego wynagrodzenia – pokwitowanie jego otrzymania) oraz potwierdzenie opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne.

4/. W przypadku, kiedy pracodawca zostanie zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne  nie ma podstawy do ich refundowania, gdyż pracodawca nie ponosi ich kosztów. Do wniosku o dokonanie refundacji pracodawca w tym przypadku musi złożyć oświadczenie, że został zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne wskazując podstawę tego zwolnienia.

5/. Zawieszenie działalności gospodarczej, a rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianymi pracownikami- zawieszenie  przez pracodawcę działalności gospodarczej jest możliwe tylko wówczas, gdy nie zatrudnia on pracowników, w tym pracowników młodocianych.

Przesłanki rozwiązania umowy o pracę zawartej z młodocianym określone   zostały w art. 196 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:

  • Niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych;
  • Ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
  • Reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego;
  • Stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

A zatem pracodawca nie może zwolnić pracownika młodocianego w drodze wypowiedzenia mu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego powołując się na chęć zawieszenia działalności gospodarczej, gdyż zawieszenie działalności gospodarczej nie spełnia żadnej z wyżej wymienionych przesłanek rozwiązania umowy o pracę z młodocianym za wypowiedzeniem.

Ponadto informujemy, że:

  • zgodnie z zapisami ustawy Prawo przedsiębiorcy, art. 7 ust. 3 młodociani nie wliczają się do ogółu pracowników pełnoetatowych zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

W sprawach dotyczących refundacji prosimy o kontakt wyłącznie telefoniczny: (41) 344 75 97 lub poprzez e-mail: refundacja.kielce@ohp.pl