„Potrzeba nam dzisiaj Wiary, która góry przenosi, Miłości, która wszystkich jednoczy i Nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, ale nie to”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał, jednym z patronów 2021r. błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w historii Polski zapisał się jako Prymas Tysiąclecia. 28 maja 2021 r. przypadła 40. rocznica śmierci prymasa, a 3 sierpnia – 120. rocznica urodzin.
29.12.2021
Delegacja młodzieży Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wraz z wychowawcami Anną Rosińską i Mieczysławem Rosińskim wzięła udział w otwarciu wystawy „Stefan Wyszyński” – przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, przedstawiającą biografię kardynała. Następnym punktem było przepięknie przygotowane widowisko słowno-muzyczne – „W Hołdzie Prymasowi Tysiąclecia” z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego. W formie czternastu pieśni przedstawiono niezwykłą drogę kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze Świętym Janem Pawłem II. Wielką metaforą Historii Polski, ważną także w kontekście Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej, była ostatnia rozmowa telefoniczna umierającego Stefana Wyszyńskiego z ciężko rannym w zamachu Janem Pawłem II.
Stefan Wyszyński uważał, że kultura jest wyrazem ogólnego poziomu zachowania. „Wydobywa na światło dzienne to wszystko, co człowieka jednoczy i łączy”, a także wpływa na szeroko rozumianą jakość wychowania, której celem jest eliminowanie wszelkiego egoizmu. Szczególnie odnosi się to do psychiki młodego człowieka, którego nieduży zasób doświadczeń życiowych może sprawić, że przyjęty w okresie dojrzewania społecznie nieakceptowany system wartości pozostawi w dorosłym już życiu często patologiczne ślady. Nieocenione zatem jest posiadanie przez rodziców, wychowawców wiedzy na temat organizacji i metod wychowania, a szczególnie wiedzy o psychice dziecka i warunkach jego rozwoju. „Człowiek bowiem – jak to niejednokrotnie podkreślał kardynał S. Wyszyński – to coś niesłychanie powiązanego, co przenika się wzajemnie. Przenikają się w nim moce ciała i duszy, energie fizyczne i duchowe, siły umysłu, woli i serca, najrozmaitsze dążenia zarówno osobiste, jaki i społeczne, które wprowadzają człowieka poza niego samego”. Zdobyta zatem gruntowna wiedza, jak podkreślał Prymas, ubogacona osobistym doświadczeniem pozwoli na skuteczniejsze oddziaływanie w kierunku prawidłowego kształtowania osobowości młodego człowieka.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia była msza beatyfikacyjna za kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, ul. Św. Barbary.
Obchody dla uczestników OSIW były wspaniałą lekcją edukacyjną oraz refleksją nad mądrością Prymasa Tysiąclecia.
Autor tekstu i zdjęć: Mieczysław Rosiński