Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Święto, które zostało ustanowione w 1995 r. przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł ustanowienia Światowego Dnia Książki zrodził się w Katalonii w 1926 r., zaś jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. Tego samego dnia w Hiszpanii obchodzono także inne święto narodowe – Dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, one zaś odwzajemniały się podarunkami w postaci książek.
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach książki są szczególnie cenione. Czytają je wychowawcy oraz młodzież. W placówce funkcjonuje koło czytelnicze, które prowadzi kierownik internatu, pani Lucyna Prokop.
– Czytam książki, bo sprawia mi to wielką przyjemność. Poniekąd jestem od nich uzależniona. Nie mam wybranego gatunku. Czytam literaturę współczesną, klasykę, książki historyczne. Takie, które wnoszą w moje życie coś nowego, niesamowitego, poznawczego i są nieporównywalne z telewizją, komputerem itp. Te moje chwile (raczej godziny) z książką są tylko moje. Moją miłością do książek staram się „zarażać” młodzież. Stąd te lekcje biblioteczne i pojedyncze nieśmiałe zapisy do biblioteki. Stąd także koło czytelnicze i związane z nim wspaniałe akcje: „Czerwony kapturek” – przedstawienie dla starachowickich przedszkolaków, bookcrosing, czyli akcja „Uwolnij książkę”, czytanie bajki „Kozucha kłamczucha” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – mówi pani Lucyna.
23 kwietnia świętują nie tylko pisarze, wydawnictwa i księgarnie, lecz również czytelnicy. To wydarzenie przypomina także o tym, że niestety, nie wszyscy na świecie mają swobodny dostęp do książek i do nauki. Ten, kto raz polubił czytanie, będzie fascynował się tym przez całe życie. Warto spróbować 🙂
Tekst: Ewelina Lewkowicz
Zdjęcia: Lucyna Prokop