Tradycją jest, że uczestnicy OHP w Pińczowie biorą udział w licznych zawodach sportowych, konkursach i przedsięwzięciach o charakterze ogólnopolskim. Przypominamy dwie imprezy z lat 2000 o charakterze ogólnopolskim, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.
Ogólnopolskie Manewry Forteczne w Przemyślu.
Uczestnicy wyjeżdżali kilkukrotnie na manewry do Przemyśla, które zapoczątkowane zostały w 2009 roku we wrześniu.
Młodzież podczas wyjazdu sprawdzała się i rywalizowała ze sobą w konkurencjach grupowych i indywidualnych. Głównym celem manewrów było wpajanie zasad „fair play” wśród zawodników oraz promowanie aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia. Organizatorzy przygotowywali bogaty i bardzo ciekawy program, który dostarczył młodzieży wielu wspaniałych wspomnień, wrażeń oraz nowych znajomości.
Wśród konkurencji, w których rywalizowali uczestnicy były miedzy innymi: „Rekrut w kuchni” – obieranie ziemniaków, „Rekrut na biwaku” – pakowanie plecaka, „Rekrut na wycieczce” – rozkładanie namiotu, ” Rekrut błyskawica” – sznurowanie buta żołnierskiego, „Porządny rekrut” – zakładanie stroju żołnierskiego.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z kbks oraz grupowe przeciąganie liny. Młodzież miała okazję uczestniczyć w pieszej wycieczce i podziwiać górskie widoki wchodząc na Połoninę Caryńską w Bieszczadach, udać się w rejs po Zaporze Solińskiej oraz zwiedzać muzeum z I Wojny Świtowej na terenie Fortów Przemyśla. Największą atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie Jednostki Wojskowej w Przemyślu i zapoznawanie się ze sprzętem bojowym. W ramach zwiedzania Twierdzy Przemyśl uczestnicy odbyli przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym na Fort Zniesienie i relaksowali się na torze saneczkowym. Mieli okazję nocować w prawdziwej jednostce wojskowej Ośrodka Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Dla uczestników zorganizowano ognisko oraz zabawę taneczną.
Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie „O różę kompasową OHP” w Człuchowie.
Zawody odbywały się na Jeziorze Człuchowskim. Startowało po 3 uczestników plus wykwalifikowany sternik jachtowy. Nasz Hufiec wystartował we wszystkich edycjach zawodów. Regaty żeglarskie były zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników WOPR.W pierwszym dniu po wylosowaniu łodzi, zawodnicy zapoznawali się regulaminem regat oraz mieli możliwość przepłynąć na próbę wyznaczoną trasę. W kolejnych dniach przeprowadzano wyścigi eliminacyjne. Finał sześciu najlepszych załóg odbywał się w ostatnim dniu zawodów. Wieczorem podczas wspólnego ogniska młodzież i opiekunowie mieli okazję posłuchać szant oraz uczestniczyć w licznych konkursach i zabawach zorganizowanych przez kadrę OHP. Młodzież uczestniczyła również w licznych wycieczkach i atrakcjach turystycznych regionu. Zwiedzała miasto Człuchów oraz Zamek krzyżacki.
Wyjazdy zapadały młodzieży na zawsze w pamięci i mile wspominają chwile spędzone w OHP.
Tekst: Jerzy Łaganowski