Spływy kajakowe to jedna z najciekawszych form aktywnej turystyki w Ochotniczych Hufcach Pracy realizowanych od bardzo dawna przez kadrę wychowawczą z Pińczowa. Początkowo w latach 80-tych były to imprezy trzydniowe z zakwaterowaniem w namiotach na trasie Pińczów- Chroberz – Wiślica- Nowy Korczyn. Z biegiem lat ten dystans stopniowo był skracany. Ostatecznie ustalono trasę jednodniowego spływy z Pińczowa do Chrobrza.
Corocznie udział w spływie Nida brała udział młodzież, która osiągnęła bardzo dobre wyniki w nauce oraz angażowała się w życie hufca i szkoły i społeczności lokalnych ze wszystkich jednostek organizacyjnych naszego województwa. Trasa spływu przebiegała na odcinku 15 km przez tereny Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Rzeka Nida stanowi szlak wypoczynkowy, jest dostępna na całej długości dla kajakarzy. Nad bezpieczeństwem naszych uczestników zawsze czuwali wykwalifikowani ratownicy, którzy przedsięwzięcie rozpoczynali pogadanką i zapoznaniem z przepisami na wodzie. Podczas takich wypraw uczestnicy i kadra wychowawcza mieli możliwość bliskiego obcowania z naturą. Wyprawy na kajaki i wspólne wiosłowanie rodziło wiele przyjaźni. Była to świetna odskocznia od codziennej rutyny. Po drodze można było zobaczyć w miejscowości Krzyżanowice kościół klasycystyczny ufundowany przez Hugona Kołłątaja. Na trasie spływu można było podziwiać obszary chronione z unikatową przyrodą chronioną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Dla osób lubiących fotografować to wspaniała gratka.
Po 6 godzinnych zmaganiach na wodzie grupa docierała do miejscowości Chroberz, stanicy wodnej dostosowanej do odpoczynku, gdzie czekało ognisko oraz grill z którego serwowano ciepły posiłek. Podczas biwaku kadra organizowała liczne zabawy i konkursy dla młodzieży. Jednym z kluczowych było pasowanie na wodniaka. Następnie zwiedzano zabytkowy pałac Wielopolskich oraz park z unikatowym drzewostanem i roślinnością. Zobaczyć można min. miłorząb japoński, olbrzymi platan, drzewo chlebowe i sosnę kanadyjską. Drzewa posadzone przez ostatniego ordynata Aleksandra Wielopolskiego.
W pałacu mieści się muzeum regionalne, gdzie zobaczyć można stałe ekspozycje: Starożytne Skarby Ponidzia, Historia Ordynacji Wielopolskich, II Republika Pińczowska – wystawa poświęcona II Wojnie Światowej w naszym regionie. Zwiedzaliśmy również „Ogród na Rozstajach” w miejscowości Młodzawy Małe.
Następnie młodzież miała czas wolny dla siebie, który wykorzystała na grę w piłkę plażową, piłkę nożną oraz rozmowy koleżeńskie. Pełni zadowolenia i entuzjazmu wszyscy udawali się do swoich domów rodzinnych.
Po latach podczas rozmów z absolwentami często pojawiają się wspomnienia, a na ich czoło wysuwa się przygoda w kajaku.
Jan Paweł II – Patron Ochotniczych Hufców Pracy był również olbrzymim entuzjastą tej wspaniałej formy wypoczynku, jakim jest spływ kajakowy.
Fot. Spływy kajakowe (archiwum)
Tekst: Jerzy Łaganowski