
Pani Kamila Pawłowska Psycholog Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach jako koordynator programu prewencyjnego „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy” omówiła zagadnienia dotyczące stresu oraz innych zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy zwracając uwagę, iż czynniki stresogenne stanowią często pośrednią przyczynę wypadków przy pracy. Szczegółowo omówiła kwestię przyczyn stresu w miejscu pracy, wpływu stresu na występowanie wypadków w miejscu pracy, negatywnych objawów stresu, fizjologicznych i psychologicznych skutków stresu. Na koniec swojej prelekcji przedstawiła film z serii NAPO – animowane historyjki wskazujące sytuacje stresujące w miejscu pracy z humorystycznym akcentem, jednak dzięki temu wpisujące się w pamięć odbiorców. Kadra ŚWK OHP w Kielcach otrzymała od prowadzącej materiały szkoleniowe.
Drugą cześć szkolenia dla kadry ŚWK OHP w Kielcach poprowadził osobiście Pan Janusz Czyż Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach. Pan inspektor poruszył kwestie, m.in. umów cywilno-prawnych, zwracając szczególnie uwagę na tzw. umowy „śmieciowe”, poruszył tematykę stosunku pracy i wykonywania czynności służbowych w porze nocnej, co w szczególności zainteresowało kadrę wychowawczą Hufców Pracy oraz OSiW OHP. Ponadto ekspert przedstawił informacje dotyczące reformy systemu emerytalnego, która wejdzie w życie z dniem 01.10.2017 r. Okręgowy Inspektor Pracy nadmienił, że nowy wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat, a dodatkowo 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik wchodzi w okres ochronny, który zabezpiecza go przed zwolnieniem z pracy.
Kończąc szkolenie Pan Janusz Czyż Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach poinformował zebranych o kampanii PIP i NSZZ „Solidarność” pod hasłem „13 zł nie kombinuj”. 13 zł brutto na godzinę to minimum, jakie powinna zarabiać osoba zatrudniona na umowę-zlecenie lub samozatrudniona od 1 stycznia 2017 roku. Nieuczciwi pracodawcy, którzy nie stosują się do nowych przepisów i zaniżają wynagrodzenia swoim pracownikom nie mogą już dłużej być bezkarni, ponieważ do kontroli przestrzegania tego prawa przystąpiła Państwowa Inspekcja Pracy. Celem akcji jest egzekwowanie stosowania przez pracodawców minimalnej stawki godzinowej.
Pan Jacek Sabat Wojewódzki Komendant ŚWK OHP w Kielcach serdecznie podziękował prowadzącym za zorganizowanie szkolenia i zaangażowanie oraz ważne informacje przekazane podczas spotkania.
![]() |
![]() |
Fot. 1-2. Pani Kamila Pawłowska Psycholog Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach prowadzi I część szkolenia
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. 3-6. Kadra ŚWK OHP w Kielcach podczas szkolenia
![]() |
![]() |
Fot. 7-8. Pan Janusz Czyż Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach prowadzi II część szkolenia
![]() |
![]() |
Fot. 9-10. Pan Jacek Sabat Wojewódzki Komendant ŚWK OHP w Kielcach dziękuje Pani Kamili Pawłowskiej Psycholog Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach za przeprowadzenie szkolenia
![]() |
![]() |
Fot. 11-12. Pan Jacek Sabat Wojewódzki Komendant ŚWK OHP w Kielcach dziękuje Panu Januszowi Czyżowi Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Kielcach za przeprowadzenie i zorganizowanie szkolenia dla kadry ŚWK OHP w Kielcach
Autor tekstu i zdjęć: Dawid Tobiasz