
10 maja 2016 roku uczniowie III klas Zasadniczych Szkół Zawodowych o profilach: piekarz i mechanik pojazdów samochodowych z SOSW w Broninie rozmawiali z doradcą zawodowym buskiego MCK na temat autoprezentacji oraz rozmowy kwalifikacyjnej.
Co należy zrobić, aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jakie pytania mogą pojawić się podczas rozmowy? Jak rozmawiać z pracodawcą? O czym należy pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? O co sami możemy zapytać? Młodzież była niezmiernie zainteresowana odpowiedziami na te pytania, ponieważ już niedługo będzie w takich rozmowach uczestniczyła.
Osobiste spotkanie z pracodawcą to szczególny moment dla każdej osoby poszukującej pracy. Wzbudza wiele emocji, od jego efektu jest uzależniona możliwość podjęcia zatrudnienia. Doradca zawodowy uświadomił uczniom, iż w czasie osobistego spotkania z pracodawcą można najpełniej i najlepiej zaprezentować swoją kandydaturę. Można też popełnić najwięcej błędów, które wpłyną negatywnie na ocenę kandydata przez pracodawcę. Dlatego też podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z pytaniami, jakie najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej się pojawiają i tematyką autoprezentacji w kontekście rozmowy kwalifikacyjnej. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, iż strój, który zakładają, powinien być odpowiednio dobrany do miejsca, gdzie się udają oraz do charakteru pracy, o jaką się starają.
Ponieważ uczniowie SOSz-W w Broninie są osobami niepełnosprawnymi i posiadają wiele obaw związanych ze swą niepełnosprawnością, doradca zawodowy uświadomił im, iż rozmowa kwalifikacyjna, której uczestnikiem jest osoba niepełnosprawna, niewiele różni się od innych rozmów o pracę. Ważnym czynnikiem, mającym znaczenie w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych, jest orzeczenie lekarskie o możliwości wykonywania danej pracy, dlatego też przed podjęciem starań o dane stanowisko warto zasięgnąć opinii lekarza i doradcy zawodowego.
Uczniowie SOSW poza wiedzą dotyczącą rozmowy kwalifikacyjnej, uzyskali również informacje o możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji oraz nabywania nowych, poprzez kształcenie pozaszkolne, czyli nieformalne i pozaformalne. Doradca zawodowy opowiedział uczniom o projekcie realizowanym przez OHP – „Gwarancje dla Młodzieży”. Uczniowie dowiedzieli się, iż jest to nowa inicjatywa na rzecz zwalczania bezrobocia wśród młodzieży, która ma zagwarantować, że wszyscy młodzi ludzie poniżej 25 roku życia – niezależnie od tego, czy zarejestrują się w urzędzie pracy, czy też nie – uzyskają dobrej jakości ofertę szkolenia, stażu, czy też zatrudnienia, w ciągu czterech miesięcy od zakończenia formalnego kształcenia lub utraty pracy. Oferta ta będzie dostosowana do ich indywidualnych potrzeb i sytuacji.
Młodzież z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach. O zainteresowaniu ofertą OHP świadczyły liczne pytania, o to, gdzie w przyszłości, poza powiatem buskim, można skorzystać z porady doradcy zawodowego i pośrednika pracy OHP (uczniowie SOSW to mieszkańcy nie tylko powiatu buskiego ale też kieleckiego, czy staszowskiego). Doradca zawodowy buskiego MCK zaprezentował uczestnikom zajęć stronę internetową OHP z danymi teleadresowymi wszystkich naszych jednostek i zachęcił do korzystania z naszych usług.
![]() |
Fot. 1. Uczniowie SoSz – W w Broninie podczas zajęć
![]() |
Fot. 2. Doradca zawodowy MCK OHP w Busku-Zdroju omawia kwestie rynku pracy
![]() |
Fot. 3. Projekcja filmu „Rozmowa kwalifikacyjna”
Autor tekstu: Elżbieta Ścióg
Autor zdjęć: Barbara Foryś