„Holocaust był zbrodnią, okrucieństwem, które uwidoczniło słabość ludzkiej natury,
które okazało się być pomyłką nowoczesnej cywilizacji”
Zygmunt Bauman
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie 27 stycznia upamiętnili Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu przypadający w 76 rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Obozu, który był miejscem zagłady Żydów oraz masowego wyniszczenia polskiej inteligencji, działaczy społeczno – politycznych, członków organizacji konspiracyjnych, jeńców sowieckich i Cyganów.
Wychowawca Jan Habel przygotował prezentację i przeprowadził pogadankę, w której przedstawił uczestnikom historię narodu żydowskiego, prześladowania Żydów w Europie w XIX i XX wieku, warunki życia w gettach, powstanie w getcie warszawskim i próbie unicestwienia całego narodu przez hitlerowskich nazistów. Wychowawca szczególny nacisk położył na konieczność podtrzymywania pamięci na temat Holocaustu, by wydarzenia tamtego czasu były dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
Kolejnym punktem obchodów był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczestników, którzy recytowali wiersze min. „Żydowska piosenka” Juliana Kornhausera, „Wizja Getta” Stanisława Balińskiego, „Mała stacja Treblinki”, „Wasza śmierć i nasza śmierć” Władysława Szlengla, „Jeszcze” Wisławy Szymborskiej, „Za duża czapka” Iwony Opoczyńskiej, „Rozmowa matki z synem” Antoniego Słonimskiego. Wszyscy wysłuchali piosenek „Warszawo Ma”, „Austeria”, „Świt” oraz „Dziwny jest ten świat”. Obchody zakończyły się projekcją filmu fabularnego Wandy Jakubowskiej „Ostatni etap” na wpół dokumentalnej opowieści o losach więźniarek obozu zagłady w Auschwitz. Ta forma lekcji historii przyczyniła się do poszerzenia świadomości młodzieży o tragicznym losie ludzi, którzy zostali pozbawieni człowieczeństwa przez nazistowskich oprawców, a ostatecznie także życia, tylko dlatego, że urodzili się Żydami lub Polakami. Cykliczność takich zajęć ma także na celu ukazywanie młodzieży prawdy historycznej o tamtych czasach oraz wzbudzić w nich refleksję, „że ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Fot. Uczestnicy podczas akademii.
Autor tekstu: Jan Habel
Autor zdjęć: Magdalena Suszalska-Świeca.