NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS” HENRYKA SIENKIEWICZA

 

W sobotę 3 września w całej Polsce odbyła się piąta już edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. W kolejnych edycjach oddawano się lekturze dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i „Lalki” Bolesława Prusa.

W tym roku czytano powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”, która została wybrana przez Polaków w głosowaniu internetowym. W plebiscycie pokonała takie utwory literackie jak „Chłopi” Władysława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego i „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Do akcji, nad którą patronat honorowy objęła Para Prezydencka przystąpili również uczestnicy 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie. 16 osobowa grupa młodzieży pod opieką komendanta ŚHP udała się do Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Młodzież z zaciekawieniem zwiedzała muzeum pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury. Tu zobaczyliśmy meble oraz całe wyposażenie, wiernie odtworzone wnętrza pałacyku z czasów kiedy mieszkał tam pisarz. W muzeum zgromadzono jedne z najcenniejszych pamiątek po Sienkiewiczu — albumy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu.

Specjalnym gościem w tym dniu, w Pałacyku w Oblęgorku, był wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Trela. Odtwórca roli Chilona Chilonidesa w filmowej adaptacji powieści „Quo vadis”. Uczestnicy spotkali się z aktorem, który opowiedział o swojej przygodzie w pracy z dziełem Sienkiewicza.

W godzinach wieczornych młodzież w Hufcu na świetlicy, wspólnie z wychowawcami czytała wybrane fragmenty dzieła.

Zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji miały na celu popularyzowanie czytelnictwa, wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury, zwrócenie uwagi na poprawną polszczyznę. Zajęcia były także integracją nowych uczestników ze starszymi kolegami, alternatywnym sposobem spędzania czasu wolnego. Na koniec w egzemplarzach sienkiewiczowskiej lektury wbito pamiątkową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta upamiętniającą sobotnie wydarzenie.

 

Fot. 1-5. Uczestnicy spotkania czytający „Quo vadis”

 

Fot. 6. Robert podczas przybijania pamiątkowej pieczęci

 

Autor tekstu i zdjęć: M. Suszalska-Świeca