AKTYWIZACJA MŁODYCH OSÓB W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ TRWA

7 i 8 września w Młodzieżowym Centrum Kariery odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Jestem aktywny i przedsiębiorczy”. Głównym ich celem i zamierzeniem jest nabycie przez młodzież wiedzy, umiejętności oraz postaw aktywnych zachowań na rynku pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia już dokonały podczas spotkań indywidualnych z doradcą bilansu swoich umiejętności. Określiły posiadany przez siebie poziom kompetencji miękkich, dowiedziały się jak je rozwijać i trenować. Poznały oczekiwania pracodawców na współczesnym rynku pracy. Dowiedziały się, jak ważną rzeczą dla każdego człowieka jest posiadanie inteligencji emocjonalnej i w jaki sposób się jej uczyć.

Przeprowadzone zajęcia pozwalają na kształtowanie zachowań kreatywnych i przedsiębiorczych. Cechy osoby przedsiębiorczej skupiają się w pobliżu równowagi emocjonalnej (zrównoważony, solidny, przywódczy) i ekstrawertyczności (towarzyski, otwarty, aktywny, optymistyczny). Im bliżej introwersji, a zwłaszcza neurotyczności, tym cechy osobowościowe mniej odpowiadają przedsiębiorczości (np. niespokojny, drażliwy, lękliwy, smutny). Człowiek przedsiębiorczy podejmuje i rozwiązuje problemy w sposób twórczy, jest konsekwentny, dobrze zorganizowany, nie obawia się ryzyka ani prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Potrafi skutecznie szukać pracy, wykorzystywać pojawiające się szanse czy okazje. Pewne cechy są wrodzone, ale przedsiębiorczość jest kompetencją nabytą. Można ją oczywiście rozwijać.

Młodzież nabywa wiedzę oraz zdobywa szereg umiejętności niezbędnych, by zrealizować nadrzędny cel – znaleźć pracę. Uczy się aktywnych i skutecznych metod poszukiwań. Podczas zajęć wykorzystano filmy instruktażowe, np. – Aktywne poszukiwanie pracy. Przeanalizowano także kolejne etapy pisania dokumentów aplikacyjnych. Żywa dyskusja pozwoliła na wyrażanie własnych opinii na omawiane tematy i kwestie. Sprzyjała temu miła atmosfera i otwartość osób uczestniczących w zajęciach. Młodzi ludzie, zdobywając nową wiedzę i nabywając odpowiednie umiejętności zaktualizowali swoje próbne życiorysy zawodowe i listy motywacyjne.

 

Fot. 1-3. Młodzież podczas zajęć

 

Autor tekstu: Zofia Nikodem

Autor zdjęć: Zofia Nikodem, uczestnik zajęć