CZY WIESZ, ŻE…?

            Spędzając długie, jesienne wieczory w domu możemy zdobyć nową wiedzę lub przypomnieć sobie niektóre ciekawostki.

 

Czy wiesz, że pierwszą kobietą, której przyznano Nagrodę Nobla, była Polka Maria Skłodowska-Curie? Razem z Piotrem Curie oraz francuskim fizykiem Henri Becquerelem w 1903r została nagrodzona w dziedzinie fizyki za pracę nad promieniotwórczością. Co więcej, Maria została ponownie nagrodzona, tym razem w dziedzinie chemii w 1911r – za odkrycie polonu i radu.

 

Bułgaria to jeden z najczęściej obieranych kierunków na wakacyjny odpoczynek przez Polaków. Przyciąga pewną pogodą, ciepłym morzem oraz przystępnymi cenami. Wybierając się w te piękne, malownicze rejony warto wiedzieć, że łatwo o nieporozumienie z mieszkańcami. Przyjęte w Polce potwierdzające potakiwanie głową ,,na tak” oznacza dla Bułgarów – ,,nie” i na odwrót. Informacja ta jest przydatna chociażby podczas zakupu pamiątek z wakacji.

 

Czy wiesz, że Słoweńcy są wielkimi miłośnikami pszczół? To z inicjatywny Słowenii 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Wśród zaledwie 2 mln mieszkańców kraju jest aż 10 tys. pszczelarzy!

 

Muminki, bohaterowie wielu osób z dzieciństwa oraz znana i powszechna gra Angry Birds wywodzą się z Finlandii. Co więcej, plotka głosi, że w Laponii czyli na północy Finlandii, możemy odnaleźć Mikołaja i jego renifery. Kraj  ten  słynie  z wielu nietypowych zwyczajów. 27 lipca w  Finlandii  obchodzony  jest  Dzień  Siedmiu  Śpiących („Unikeonpäivä”). Zwyczaj głosi, by osobę która tego dnia w rodzinie śpi najdłużej obudzić, wrzucając ją do najbliższej rzeki, jeziora lub morza.

 

Jedną z najbardziej znanych zabawek dla dzieci są klocki Lego. Zostały stworzone w 1949 roku w Danii. Dzisiaj firma w swojej ofercie posiada wiele ciekawych, kreatywnych elementów do zabawy. Pozostając w tematyce związanej z dziećmi warto wiedzieć, że jeden z najbardziej znanych autorów bajek na świecie, również jest Duńczykiem – to Hans Christian Andersen. Napisał on wiele powszechnie znanych, przepięknych bajek takich jak: „Brzydkie kaczątko”, ,,Dziewczynka z zapałkami” czy „Królowa Śniegu”.

 

Słynny komunikator z którego coraz częściej korzystamy – Skype, wywodzi się z Estonii. Stolica tego państwa  – Tallinn, otrzymała status centrum innowacji. Co więcej, wiele firm technologicznych powstało właśnie w stolicy tego kraju. Poza tym Estończycy dominują w dość nietypowych dyscyplinach jak np. dźwiganie żon. Estońskie pary 11 razy z rzędu zdobyły w tej dziedzinie tytuł mistrza świata.

 

Barwna postać, bohaterka dzieciństwa starszych pokoleń – Pippi Pończoszanka (Pippi Långstrump) wywodzi się ze Szwecji. Została stworzona przez pisarkę Astrid Lindgren. Co więcej, nazwa skali ciepła, którą posługujemy się na co dzień – skala Celsjusza, pochodzi od nazwiska szwedzkiego naukowca, który ją opracował – Andersa Celsiusa. A czy wiesz, że fundatorem jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie Alfred Nobel pochodził ze Szwecji?

 

Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości. Możemy poszerzać swoją wiedzę, uczyć się języków czy wirtualnie podróżować. Te formy spędzania czasu dają wiele korzyści, które możemy później wykorzystać w pracy zawodowej czy życiu prywatnym.

 

Autor tekstu: Nina Kaleta – Asystent Eures