Lata 1983-1990 były okresem „uwojskowienia‘’ OHP. Kierownicze stanowiska w Komendzie Głównej oraz Komendach Wojewódzkich zajmowali w większości oficerowie Wojska Polskiego. Kadrę wychowawczą w Hufcach Pracy stanowili pracownicy cywilni. Hufiec Pracy w Pińczowie w tym czasie był dużą jednostką stacjonarną. W internacie mieszkało 120-130 junaków. Hufiec stanowił ogniwo systemu edukacji, opieki i wychowania. Zarobione pieniądze na praktykach junacy mieli wpłacane na indywidualne książeczki oszczędnościowe, które mogli zrealizować po zakończeniu nauki i zakończonej obowiązkowej służbie wojskowej.
Jedną z form pracy były tzw. Hufce Sezonowe. Młodzież z Pińczowa wyjeżdżała na miesięczne podczas wakacji. Ostatnim zorganizowanym wyjazdem w Pińczowie było Litwa w 1990 r., w ramach wymiany młodzieży. Do Pińczowa przyjechała wówczas 25 osobowa grupa młodych Litwinów, którzy pracowali w Pińczowskim Przedsiębiorstwie Budowlanym przy budowie Osiedla Podgórze.
Corocznie Junacy 14-5 OHP fundowali książeczki mieszkaniowe dla dzieci i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Powszechna była również akcja Honorowego Oddawania Krwi w naszej placówce działał prężnie koło Honorowego Dawcy Krwi. Istniały również liczne sekcje i koła zainteresowań.
Tekst: Jerzy Łaganowski