HUFIEC PRACY W PIŃCZOWIE

Na lata 1982-1985 zawieszono działalność Hufca Pracy w Pińczowie.  Reaktywowano go w 1985 roku jesienią. Komendantem został Fryderyk Wywiał, z-cą ds. organizacyjnych został pułkownik Czesław Wojciechowski, zastępcą ds. wychowawczych Kazimierz Gil. Wychowawcami na przestrzeni kolejnych lat byli: Symber Zbigniew, Kałuża Antoni, Płatek Andrzej, Stanek Jarosław, Ciesielski Maciej, Maj Zdzisław, Krzepkowski Dariusz, Kosela Leszek,  Gwiaździński Paweł, Opiatowska Edyta, Nowacka Elżbieta, Klamiński Michał, Bartosik Sławomir, Wilk Marek. Wielu z wymienionych wychowawców  już nie żyje, ale pamięć o nich pozostała.

W latach osiemdziesiątych powstał drugi hufiec – żeński, którego komendantem był Zdzisław Plebański.  Hufiec kształcił dziewczęta w zawodach przetwórstwa owocowo-warzywnego. Uczestniczki formy stacjonarnej odbywały praktyki w Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Pińczowie oraz w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bogucicach z siedzibą  w Jurkowie.

Tradycją było organizowanie dla młodzieży spływów kajakowych 3-dniowych na trasie Pińczów – Chroberz, Chroberz – Wiślica, Wiślica – Nowy Korczyn, co było ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Odbywały się sporty obronne, zawody lekkoatletyczne, liczne konkursy np. „Wiosna kulturalna”- obecna ATA. Nasi uczestnicy zajmowali czołowe miejsca w zawodach sportowych. Wspomnimy o junaku, Myca Janusz, który zajmował wielokrotnie I. miejsca w Ogólnopolskich Spartakiadach Lekkoatletycznych w całej Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszył się zespół muzyczny składający się z młodzieży biorącej udział w imprezach na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim w Lesznie.

Ciąg dalszy nastąpi…

Tekst i zdjęcia: Martyna Łaganowska