TURNIEJ SPORTOWY- w ramach ,, FERII z OHP’’-13 – 3 HP KIELCE

              Turniej sportowy odbył się w HP Kielce 16.02.2024r. Prowadzono zaciętą rywalizację w dwóch dyscyplinach : tenis stołowy i piłkarzyki.

            Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Z biegiem czasu, gra stawała się coraz bardziej popularna. Tenis stołowy jest  bardzo szybką grą, wymagającą od zawodników niezwykle energicznych ruchów i reakcji. Rozgrywka polega przede wszystkim na szybkości i nadawaniu rotacji piłce, by sprawić przeciwnikowi jak najwięcej trudności przy jej odbiorze. Od 2001 roku zasady tenisa stołowego dość istotnie się zmieniły; set rozgrywany jest do momentu, w którym któryś z zawodników zdobędzie 11 punktów (wcześniej 21). Zwykle gra się do 3 wygranych setów, lub 4 (na imprezach wyższej rangi, np. mistrzowskiej).

             Pierwsze miejsce w tenisie stołowym zdobył Kacper Pomorski, drugie – Serhii Klimchuk  trzecie – Oskar Kowalski.   

          Piłkarzyki  – Za wynalazcę gry uważa się Francuza Luciena Rosengarta (1881–1976), który zbudował pierwszy stół piłkarzykowy w Europie. Celem gry jest strzelenie przeciwnikowi jak największej liczby goli przy stracie jak najmniejszej ich liczby. Najpopularniejszy system ustawienia figurek to 1-2-5-3. Ustawienie to dzieli boisko na trzy części: strefa obrony, strefa pomocy i strefa ataku. W strefie obrony trzeba zablokować strzał przeciwnika i wykopać piłkę do strefy ataku lub bezpośrednio oddać strzał na bramkę przeciwnika. W strefie ataku trzeba strzelić bramkę, a po ewentualnej stracie piłki starać się uniemożliwić przeciwnikowi wyjście z tej strefy. Gra wykorzystuje zasadę zachowania pędu i kąta odbicia.

             Pierwsze miejsce drużynowo zdobyli: Albin Szwed, Seweryn Jarząbek, drugie miejsce Igor Tarapata, Kacper Rzewucki.

              Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Po zakończonych zmaganiach wszyscy uczestnicy turnieju zostali zaproszeni na pizzę.

 GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM TURNIEJU

 WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJEMY ZA AKTYWNY UDZIAŁ

 

Autorzy tekstu i zdjęć : Jolanta Gajos, Anna Jarząbek