ŚLADAMI KRÓLÓW I KSIĄŻĄT POLSKICH - CZĘŚĆ I
W trzech jednostkach Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP: 13-1 Hufcu Pracy Skarżysko-Kamienna, 13-1 Hufcu Pracy w Kielcach i w OSiW w Starachowicach w okresie od września do grudnia br. realizowany jest program wojewódzki pt. „Śladami królów i książąt polskich”. Program skierowany jest do uczestników OHP, którzy zainteresowani są historią Polski i chcących tę wiedzę pogłębić. W ramach realizacji programu wojewódzkiego 21 września grupa uczestników OHP wraz z kadrą opiekuńczą wybrała się na wycieczkę do zamku w Iłży i Ujeździe.
Nasza przygoda z historią rozpoczęła się po dotarciu do miasta Iłży. U podnóża ruin iłżeckiego zamku czekał na uczestników OHP przewodnik, który przedstawił historię miasta i powstania zamku. Opowiedział młodzieży jak zacni władcy w owym zamku gościli. Jednym z najsławniejszych z nich był Kazimierz Jagiellończyk Król Polski, który rządził krajem aż 46 lat. Z wieży zamkowej podziwialiśmy piękną panoramę bliższej i dalszej okolicy. Spacerując po zamkowym wzgórzu, uczestnicy mogli zobaczyć resztki budowli wzniesionej z łamanego kamienia. Wśród drzew mogliśmy znaleźć fragmenty umocnień i porozrzucane pozostałości kamieniarki.
Kolejnym punktem historycznej wyprawy były ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. W deszczowej aurze słonecznym uśmiechem przywitała nas pani przewodnik. Opowiedziała młodzieży historię powstania zamku oraz zamkowe legendy. Uczestnicy z uwagą i zainteresowaniem słuchali opowieści przewodniczki. Jedna ciekawostka najbardziej utkwiła w ich pamięci. W miejscu, gdzie dawniej były wspaniałe ogrody w stylu włoskim i francuskim, znajduje się dziś skromny krzyż upamiętniający kilkudziesięciu więźniów z Ostrowca Św. rozstrzelanych tutaj przez żandarmerię niemiecką w 1944 r. Powodem egzekucji był atak polskich partyzantów na samochód niemieckiego starosty Opatowa, w wyniku którego zmarła ciężarna żona starosty.
Wyjazd do zamku w Iłży i Ujeździe to pierwsza z wycieczek przewidziana w programie wojewódzkim. Na wychowanków OHP w październiku czeka wycieczka oraz lekcja historyczna na zamku w Chęcinach. Poznawanie dziejów historycznych w praktyce to dla młodzieży najlepszy sposób przyswajania wiedzy.
Fot. 1-2. Zwiedzanie ruin zamku w Iłży
Fot. 3. Prelekcja przewodnika
Fot. 4-5. Na wieży zamkowej
Fot. 6. Kolejny punkt wyprawy historycznej zamek Krzyżtopór
Fot. 7. Na zamkowym dziedzińcu
Fot. 8. Mogiła upamiętniająca rozstrzelania więźniów z Ostrowca Świętokrzyskiego przez żandarmerię niemiecką w 1944 roku
Fot. 9. W tajemniczych podziemiach
Autor tekstu i zdjęć: Justyna Warwas
|