
SZKOLENIE PRACODAWCÓW Z ZAKRESU REFUNDACJI W SĘDZISZOWIE
Z myślą o działaniach wspierających pracodawców, w dniu 12 maja 2017 roku w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie w ramach współpracy pomiędzy Świętokrzyską Wojewódzką Komendą OHP w Kielcach a Państwową Inspekcją Pracy w Kielcach odbyło się szkolenie dla pracodawców małych zakładów pracy z Gminy Sędziszów i Powiatu Jędrzejowskiego. W spotkaniu uczestniczyło 20 pracodawców.
Szkolenie z zakresu refundacji wynagrodzeń, przeprowadziła pani Joanna Trela - koordynator ds. refundacji w ŚWK OHP w Kielcach, która w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych pracownikom młodocianym, omówiła:
- elementy wniosku o zawarcie umowy o refundację,
- terminy składania i kryteria rozpatrywania wniosku,
- podmioty uprawnione do zawarcia umowy o refundację,
- elementy umowy o refundację i wniosku o zwrot poniesionych kosztów przez pracodawcę.
Pani Joanna Trela zwróciła uwagę na prawidłową interpretację przepisów, między innymi określających tzw. przelicznik, czyli ścisłe limity w zakresie liczby młodocianych, którzy mogą być objęci refundacją.
W czasie szkolenia, omówiono najczęściej zgłaszane przez pracodawców wątpliwości i pojawiające się problemy podczas składania dokumentacji z zakresu refundacji do CEiPM w Kielcach. Wniosek musi spełniać określone warunki formalne, w przypadku braków pracodawca zostaje wezwany do ich usunięcia w nieprzekraczalnym terminie 14 dni roboczych. W przypadku niezłożenia poprawek lub przekroczenia wyznaczonego terminu - nastąpi zwrot wniosku bez rozpatrzenia.
Koordynator ds. refundacji przypominała pracodawcom o obowiązku zatrudniania pracowników młodocianych na podstawie umowy o pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego przez okres co najmniej 6 miesięcy. Zwróciła również uwagę, że po wyszkoleniu młodocianego i zdaniu przez niego egzaminów państwowych, przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników z Urzędu Miasta lub Gminy.
Podkreśliła także, że pracodawca szkoląc, przekazuje własną wiedzę i doświadczenie, co wpływa na wykształcenie młodych ludzi, a w efekcie w przyszłości zyskuje dobrego i wykwalifikowanego pracownika do swojej firmy.
Fot. 1-2. Podczas szkolenia
Autor tekstu i zdjęć: Joanna Trela
|