
ZAWODY PRZYSZŁOŚCI - ZAJĘCIA GRUPOWE W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ
21 kwietnia b.r. doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Skarżysku-Kamiennej - Zofia Nikodem przeprowadziła zajęcia z młodzieżą w Zespole Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej których tematem było: „Branże i zawody, w których, według prognoz opublikowanych w różnych źródłach i serwisach internetowych, znalezienie pracy najprawdopodobniej nie będzie stanowiło problemu”.
Doradca zawodowy podkreśliła fakt, że można spotkać się z wieloma rankingami, pochodzącymi z różnych źródeł. Istnieje wiele zawodów i branż przyszłości, i wiele takich, które stracą na znaczeniu. Chłopcy i dziewczęta na początku zajęć sami wypracowali
pomysły na zawody potrzebne w dynamicznie rozwijającym się rynku pracy oraz te, które nie mają szans na przetrwanie.
Zawodami uważanymi za społecznie ponadczasowe - zawsze obecne w swych branżach, są dobrze wykwalifikowani pracownicy, a chodzi np. o lekarzy, prawników, żołnierzy, policjantów, strażaków. Niewątpliwie potrzebni na rynku pracy będą: kierownik budowy, menedżer w ochronie zdrowia, szef placówki medycznej, kierowca ciężarówki, pielęgniarka, opiekun osób starszych, deweloper systemów IT, stolarz, analityk Big Data, badacz danych, księgowy i audytor, chirurg medycyny estetycznej. Jest to ranking Amerykańskiego Biura Statystyki, który można odnieść do rynków europejskich, w tym polskiego.
Zestawienia w oparciu o źródła www.akedemiakupiecka.pl, biznes.onet.pl, www.bfkk.pl, www.money.pl , podkarpacki Portal Gospodarczy ppg24.pl podają inne branże i zawody, w których będzie najwięcej ofert pracy w 2020 roku, a mianowicie: weterynarze, badacze - pracownicy naukowi z dziedziny biologii, chemii i matematyki oraz inżynierii, specjaliści geriatrii (w tym lekarze), fizjoterapeuci, terapeuci, psycholodzy, psychiatrzy, asystenci i terapeuci rodzin i małżeństw, aktuariusze - szacujący ryzyko ubezpieczeniowe, pracownicy transportu i logistyki, branży hotelarskiej i gastronomicznej, w tym kucharze, nauczyciele kształcenia zawodowego, fizycy, pracownicy ochrony środowiska, wykwalifikowani pracownicy fizyczni do pracy za granicą; zbrojarze, betoniarze, operatorzy dźwigów, pracownicy znający języki obce: w tym języki niszowe takie jak: chiński, arabski, hindi, hiszpański, grafik komputerowy, inżynierowie elektrotechnologii, architekci, geodeci, projektanci, scenarzysta gier komputerowych i programów telewizji 3D.
Młodzież dowiedziała się, że analizy są niejako przewidywaniami. Przy wyborze przyszłej ścieżki kariery zawodowej należy je więc traktować jako informację pomocniczą.
Fot. 1-2. Młodzież podczas zajęć
Autor tekstu: Zofia Nikodem
Autor zdjęć: Zofia Nikodem, uczestniczka zajęć
|