ZDOBYWAMY UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWE W KRAJACH EUROPEJSKICH
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach trwają zajęcia przygotowujące młodzież do wyjazdu na staż zawodowy do Niemiec. Zajęcia odbywają się w ramach projektu finansowanego z Funduszy Unii Europejskiej nr 2016-1-PL01-KA102-023649 POWER- Zdobywamy umiejętności zawodowe w krajach europejskich. Projekt będzie realizowany przez dwa lata a weźmie w nim udział 64 uczestników w zawodach: fryzjer, kucharz, elektryk, mechanik samochodowy, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Staże odbędą się w Niemczech, Portugalii i we Włoszech.
Od 12 stycznia 2017 r. odbywają się zajęcia z języka niemieckiego. Młodzież uczy się niemieckiego języka branżowego w swoich zawodach.
W piątek 27 stycznia 2017 r. uczestnicy projektu spotkali się z doradcą zawodowym z MCK w Starachowicach Katarzyną Misiowiec.
Celem zajęć było poznanie swoich mocnych i słabych stron, budowanie świadomości reprezentowania polskiej młodzieży w krajach Unii Europejskiej. Dużo miejsca poświęcono sposobom radzenie sobie ze stresem związanym w tym przypadku z wyjazdem za granicę.
Dzięki ćwiczeniom i scenkom symulacyjnym każdy mógł przygotować i wygłosić własną autoprezentację. Podsumowaniem spotkania było zwrócenie uwagi na oczekiwania pracodawców względem młodych pracowników oraz możliwość wykorzystania szansy jaką jest praktyka zagraniczna na zdobycie nowych kontaktów i umiejętności zawodowych. Zostały także przeprowadzone zajęcia pedagogiczne. Uczestnicy poznali prawa i obowiązki stażysty w czasie odbywania praktyki zagranicznej.
Zwrócono uwagę na różnice kulturowe w zachowaniu i postawy wobec innych narodowości tym samym tolerancję.
Przed wyjazdem w ramach przygotowania kulturowego młodzież poznała zarys historyczny Niemiec, tradycje, cechy charakterystyczne regionu Dolnej Saksonii.
Odbyło się także spotkanie informacyjne z rodzicami uczestników wyjazdu na którym koordynator projektu Lucyna Prokop przekazała niezbędne informacje dotyczące podróży, miejsc odbywania praktyk, zasad bezpieczeństwa.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Fot. 1-3. Młodzież podczas zajęć przygotowawczych
Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop i Katarzyna Misiowiec