
PRAKTYKI ZAGRANICZNE NA SYCYLII
W dniach od 26 września do 9 października młodzież z Ośrodka Szkolenia
i Wychowania OHP w Starachowicach przebywała na stażu zagranicznym na Sycylii,
w miasteczku Barcellona Pozzo di Gotto. Staż odbył się w ramach projektu „Praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej”. Projekt mobilności, realizowany na zasadach Erasmus +, jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Staże zorganizowała włoska organizacja A ROCCA.
Projekt koordynował ze strony organizacji przyjmującej-Antonio Pietrini natomiast ze strony organizacji wysyłającej-Lucyna Prokop.
W praktykach uczestniczyło 16 osób: 8 monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, 5 kucharzy i 3 mechaników samochodowych. Stażyści w zawodzie montera pracowali w trzech firmach budowlanych, gdzie wykonywali prace wykończeniowe. Były to prace związane z suchą zabudową oraz układaniem glazury
i terakoty. Uczestnicy stażu poznali materiały i maszyny stosowane we Włoszech.
Kucharze pracowali w trzech restauracjach-Master Scheff , Marius Resturant oraz Enotria. Była to praca dwuzmianowa z przerwą na sjestę. Kucharze poznawali potrawy włoskie z podziałem na przygotowywane na lunch (I zmiana) oraz na obiad (II zmiana). Młodzież miała przydzielonego opiekuna praktyk, który służył radą i udzielał fachowych porad. Praktykanci - kucharze poznali receptury przygotowywania charakterystycznych dań dla Sycylii: pasty, pizzy, spaghetti, lazani arancino, caponata, panini. Mieli również możliwość zrobienia tych potraw. Ponadto prowadzili obróbkę warzyw, owoców, ryb, owoców morza na których opiera się kuchnia włoska. Kucharze poznali codzienne zwyczaje żywieniowe Włochów tj. śniadanie tylko z kawą i słodkim rogalikiem lub bułeczką, w czasie sjesty lunch, a dopiero wieczorem obiad. Bardzo popularne są tu desery, spożywane nawet w porze śniadania: lody, granita, gelato, brioche con gelato.
Mechanicy samochodowi pracowali w warsztacie samochodowym. Pod okiem swojego opiekuna wykonywali szereg prac i czynności, które pozwoliły im zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Chłopcy wykonywali prace związane z wymianą części eksploatacyjnych np. wymianą oleju , elementów zawieszenia, opon, klocków hamulcowych.
Pełniąc nadzór nad przebiegiem praktyk odwiedzaliśmy uczestników w zakładach pracy. Dzięki temu mieliśmy możliwość bezpośrednich rozmów z pracodawcami, poznania opinii o umiejętnościach uczniów, oceny ich zaangażowania oraz stosunku do wykonywanych prac. Były to słowa uznania i pochwały dla naszej młodzieży. Dla nas jest to równoznaczne z tym, że czas praktyk był właściwie wykorzystany i pozwolił na zdobycie nowych umiejętności.
Nabyte kompetencje zawodowe zostały potwierdzone certyfikatem od organizacji przyjmującej. Staż zagraniczny to również poznawanie kultury, historii, życia codziennego mieszkańców regionu w którym się przebywa. W czasie wolnym młodzież mogła poznać życie codzienne we włoskim miasteczku oraz zrelaksować się nad Morzem Śródziemnym.
Uczestniczyła w fieście dożynkowej w Jalari Parku Museum, zorganizowanej w związku z zakończeniem zbiorów winogron i rozpoczęciem przygotowań do produkcji wina. Uczestnicy stażu mieli okazję podziwiać Wyspy Eolskie, pochodzenia wulkanicznego, porozrzucane po Morzu Tyreńskim. Grupa była na wyspie Panarea oraz Stromboli, gdzie zobaczyła czynny wulkan. Wyspy objęte są patronatem Unesco. Przyroda Sycylii zachwyciła wszystkich.
Opiekę nad młodzieżą w czasie praktyk sprawowała-Lucyna Prokop, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach, koordynator projektu oraz Renata Gil-opiekun językowy.
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze staży naszych praktykantów na stronie https://www.facebook.com/praktykizawodoweOHP
Fot. 1. Stażyści z opiekunami przed Bazyliką San Sebastiano w Barcellona P.G
|