
„UTRACONE DZIEDZICTWO”-EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W JĘDRZEJOWIE
„Lecz aby drogę mierzyć przyszłą
Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło.”
( C. K. Norwid )
Rokrocznie w miesiącu wrześniu, w całej Europie, odbywają się Dni Dziedzictwa. Jest to największy projekt społeczny i edukacyjny, będący jednocześnie najważniejszym świętem zabytków kultury Starego Kontynentu. Tegoroczna, już dwudziesta trzecia odsłona, przebiega pod hasłem „Utracone dziedzictwo” i jest koordynowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W piątek, 18 września, uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie pod opieką pedagoga, udali się na wycieczkę „Cysterskim szlakiem. Kulturotwórczy zakon cysterski w Jędrzejowie”, której organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Jędrzejowie. Celem było zapoznanie z historią najstarszego w Polsce Archiopactwa Cysterskiego, którego początki sięgają 1140 roku. Przewodnikiem po sanktuarium był przeor, ojciec Jan Paweł Strumiłowski, który w ciekawy sposób opowiadał o historii klasztoru i jego znaczeniu w dziejach regionu. Uczestnicy mogli zobaczyć barokowy ołtarz, zabytkowe organy, nagrobek kasztelana krakowskiego Pakosława z Mstyczowa, podziemia klasztorne i inne, cenne perełki architektury. Mało kto ze zwiedzających wiedział, że w jędrzejowskim klasztorze swoje rzeźby tworzył mistrz Witt Stwosz. Z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała interesujących historii, związanych nie tylko z dziejami zakonu, ale również z życiem codziennym Cystersów, obcowaniem zmarłych, czy z dylematami duchowymi współczesnych ludzi.
W krużgankach klasztornych odbyło się spotkanie z jędrzejowskim malarzem Zbigniewem Kasprzakiem. Zaprezentował on swoje prace, na których uwiecznił zabytki Ponidzia i Ziemi Jędrzejowskiej. Następnie w kaplicy Świętego Bernarda uczestnicy wysłuchali trzech wykładów na temat życia, twórczości i osiągnięć błogosławionego Wincentego Kadłubka, które wygłosili prof. Czesław Deptuła, dr Artur Lis oraz Jolanta Jakubczyk.
Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa miał zapoznać młodzież z historią regionu, pokazać skąd pochodzi, gdzie sięgają jej korzenie, wzbudzić w uczestnikach świadomość atrakcyjności miejsca i walorów ich „Małej Ojczyzny”.
Fot. 1.Uczestnicy słuchają historii klasztoru
 |
 |
 |
Fot. 2-7.Zwiedzanie zabytkowego klasztoru
Fot. 8-10.Młodzież z miejscowym artystą, malarzem-Ryszardem Kasperkiem
Autor tekstu i zdjęć Magdalena Suszalska-Świeca
|
|