
Z HISTORIĄ ZA PAN BRAT
Wakacje to czas na odpoczynek i relaks, jednakże dla pasjonatów historii to czas na poznawanie nowych faktów historycznych. Z inicjatywy uczestników skarżyskiego Hufca Pracy w środę, 22 lipca, grupa uczestników oraz absolwentka OHP wraz z komendantem i wychowawcą w ramach akcji Lato z OHP wybrali się do Muzeum Orła Białego.
Młodzież obejrzała dwie wystawy. Pierwsza z nich pt. „BOGU I POLSCE”, poświęcona była dziejom harcerstwa w PRL, tj. od 1945 do 1990 roku. Jej celem było przedstawienie losów polskiego harcerstwa w okresie po II wojnie światowej, w państwie komunistycznym. Szczególny nacisk został położony na lata 19801989, kiedy niezależne od władz komunistycznych środowiska harcerskie odrodziły się, wysuwając postulat odnowy Związku Harcerstwa Polskiego w oparciu o tradycyjne harcerskie ideały. Zebrane materiały historyczne ukazują politykę władz komunistycznych wobec ZHP, jego zniszczenie w 1950 roku, próby odrodzenia w 1956 r., a następnie podporządkowanie przez PZPR i przekształcenie w upolitycznioną, zbiurokratyzowaną organizację młodzieżową. Druga wystawa pt. Skarżysko - Kamienna Miasto i Ludzie jest ekspozycją stałą w Muzeum i poświecona jest powstaniu miasta Skarżyska - Kamiennej, a także jego dziejów od powstania do współczesności.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała przewodnika i zadawała mu pytania. „Był to bardzo konstruktywnie spędzony czas, dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy na temat miasta w którym mieszkam” - powiedziała Natalia Nidzińska - uczestniczka OHP, podsumowując wizytę w Muzeum.
Fot. 1. Wraz z komendantem 13-1 Hufca Pracy przed wejściem na wystawę
Fot. 2. Uczestnicy słuchają dziejów powstania harcerstwa polskiego
Fot. 3. Młodzież podczas wstawy Skarżysko-Kamienna - Miasto i Ludzie
Fot. 4. Przewodnik - Tadeusz Sikora opowiada o Odlewni i Emalierni „Kamienna”, działającej w Skarżysku-Kamiennej w latach 80 tych
Autor tekstu i zdjęć: Justyna Warwas
|