
PRACA NA WAKACJE
W ramach akcji Lato młodzież ponadgimnazjalna, młodzież z Hufca Pracy 13-1 oraz poszukująca pracy na wakacje uczestniczyła w zajęciach, które miały na celu rozwijanie umiejętności aktywnych zachowań na rynku pracy. Dwudniowe warsztaty grupowe z tego zakresu odbyły się 26 czerwca oraz 1 lipca.
Okres wakacyjny to dobry moment, by zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Młodzi ludzie uczyli się gdzie i w jaki sposób poszukiwać ofert pracy, z których stron internetowych korzystać. Zdobyli też cenne informacje o Elektronicznym Centrum Aktywizacji Młodzieży.
Po wykonaniu ćwiczenia aktywizującego - w poszukiwaniu idealnego pracownika i idealnej pracy - młodzi ludzie samodzielnie doszli do wniosku, że bardzo ważną metodą poszukiwań jest networking - budowanie sieci kontaktów.
Dużą część zajęć została poświęcona usługom agencji pośrednictwa pracy. Rejestracja w nich jest jedną z aktywnych metod poszukiwania pracy tymczasowej. Cechą charakterystyczną tej formy zatrudnienia jest jej trójstronny charakter. Jest to stosunek pracy zawarty pomiędzy trzema podmiotami: agencją pracy tymczasowej, pracodawcą-użytkownikiem i pracownikiem tymczasowym. Agencja na podstawie umowy z pracodawcą-użytkownikiem zleca wykonanie zleconych czynności pracownikowi tymczasowemu, dla którego jest pracodawcą. Pracownik świadczy pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika, jednak nie wiąże go z nim żadna umowa. Wszystkie obowiązki i koszty pracownicze, związane z umową o pracę, spoczywają na agencji, w której zatrudniony jest pracownik tymczasowy.
Ważnym etapem warsztatów zajęć było ćwiczenie, podczas którego kilku uczestników zarejestrowało się na stronie internetowej www.ottopraca.pl stronie jednej z największych agencji pośrednictwa pracy tymczasowej w kraju i za granicą - Otto Polska .
Podczas spotkania wychowawca HP 13-1 - Ireneusz Kasprzyk poinformował młodzież, z którymi pracodawcami i zakładami pracy skarżyski hufiec współpracuje od lat. Były to cenne wskazówki o lokalnym rynku pracy.
Fot. 1. Rozmowa kierowana - jak skutecznie szukać pracy?
Fot. 2. Wstęp do ćwiczenia aktywizującego w poszukiwaniu idealnego pracownika i idealnej pracy
Fot. 3. Opiekun młodzieży z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych - Magdalena Murawska
Fot. 4. Materiały informacyjne wykorzystane podczas zajęć
Autor tekstu: Zofia Nikodem, Ireneusz Kasprzyk
Autor zdjęć: Zofia Nikodem, uczestnik zajęć
|