
PRAKTYKI ZAWODOWE W PORTUGALII
W dniach od 12 do 25 kwietnia , młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach przebywała na stażu zagranicznym w Portugalii. Praktyki odbywały się w mieście Esposende. Organizacją pośredniczącą w zorganizowaniu pobytu oraz miejsc praktyk była Euromob.
Projekt koordynowała ze strony organizacji pośredniczącej - Dominika Wożnicka. W pierwszym dniu pobytu uczestnicy zostali zapoznani z opiekunami oraz podpisali porozumienia o programie stażu. Odbyły się również pierwsze zajęcia z języka portugalskiego, potrzebne w codziennej komunikacji. W praktykach uczestniczyło 16 osób: 2 kucharzy, 6 fryzjerek oraz 8 monterów robót wykończeniowych w budownictwie. Kucharze pracowali w dwóch restauracjach - Sale Food and Drink i P,est Lounge and Food. Była to praca jednozmianowa. Uczestnicy pomagali w przygotowywaniu potraw na lunch. Były to zestawy składające się z obowiązkowej zupy - krem oraz drugiego dania. Kuchnia portugalska jest bardzo różnorodna, od ryb poczynając -dorsz na pierwszym miejscu, po drób, mięso wieprzowe, wołowinę. Jedną z najbardziej popularnych zup jest Caldo Verde, przyrządzana z zielonej, karbowanej portugalskiej kapusty. W kuchni króluje oliwa z oliwek na której przyrządzane są wszystkie potrawy. Na deser koniecznie pastel de nata. Są to babeczki z ciasta francuskiego, wypełnione śmietankowo-budyniowym nadzieniem. Każdy posiłek kończy się zazwyczaj malutką filiżanką kawy. Młodzież miała przydzielonego opiekuna praktyk, który służył im radą i udzielał fachowych porad.
Grupa fryzjerów odbywała praktyki w czterech salonach fryzjerskich: Crislia, Tina, Manuela Lima, Isaura. Każdy uczestnik miał przydzielonego opiekuna praktyk. Praktyki również odbywały się w systemie jednozmianowym, ponieważ w czasie pracy była przerwa na lunch. Uczestnicy obserwowali sposoby wykonywania zabiegów fryzjerskich w portugalskich salonach jak również wykonywali proste zabiegi pielęgnacyjne na włosach klientów. Fryzjerzy poznali wyposażenie salonów , kosmetyki pielęgnacyjne, techniki trwałej ondulacji, sposoby modelowania , obcinania, farbowania włosów. Dla naszej młodzieży szczególnie ważne były kontakty z klientem oraz praca w salonie. Było to całkiem nowe doświadczenie zawodowe. Należy podkreślić, że praktykanci musieli również poradzić sobie z językiem co nie zawsze było łatwe.
Trzecia grupa zawodowa to monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Uczestnicy stażu pracowali w czterech firmach budowlanych: Eurico Oliveira, Zebra interiores, G-tds, Corte Reto. Monterzy wykonywali prace wykończeniowe w remontowanych przez firmy budynkach. Były to pierwsze doświadczenia zawodowe, bezpośrednio na budowie. Nie zawsze było łatwo ale wszyscy pozytywnie zostali ocenieni przez mentorów staży.
Nowe doświadczenia zawodowe zostały potwierdzone certyfikatem od organizacji przyjmującej oraz od organizacji pośredniczącej. Młodzież uczestniczyła także w kursie języka portugalskiego. Bardzo pożyteczne okazały się poznane zwroty oraz słownictwo.
Staż zagraniczny to również poznawanie kultury, historii, życia codziennego mieszkańców regionu w którym się przebywa. W czasie wolnym młodzież mogła poznać życie Portugalczyków. Są to niezwykle sympatyczni ,serdeczni , skorzy do pomocy ludzie. To co zaobserwowaliśmy to ogromne zainteresowanie piłka nożną .Naszą uwagę zwróciły też wzorzyste płytki ceramiczne używane do dekorowania domów wewnątrz i na zewnątrz. W czasie wolnym zwiedziliśmy Bragę - jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Na wzgórzu Monte Espinho obejrzeliśmy piękną budowlę sakralną - sanktuarium Bom Jesus, będące jedną z najbardziej wymyślnych konstrukcji barokowych w Portugalii. Słynie głównie z zachwycających schodów, tarasów, kaplic oraz fontann. Zwiedziliśmy także Porto- drugie co do wielkości miasto Portugalii. W czasie wycieczki spacerowaliśmy główną ulicą Rua Santa Catarina oraz po centrum historycznym. Dużą atrakcją był rejs statkiem po rzece Douro oraz wizyta w piwnicach winnych.
W czasie dwutygodniowego pobytu uczestnicy zdobyli nowe umiejętności zawodowe, poznali podstawy języka portugalskiego, wzbogacili język angielski. Te nowe doświadczenia zawodowe młodych osób na europejskim rynku pracy zwiększą szanse na zatrudnienie młodzieży. Była to również lekcja samodzielności , odpowiedzialności i tolerancji . Opiekę nad młodzieżą w czasie praktyk sprawowała Lucyna Prokop - kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach, koordynator projektu. Językowo wspierała młodzież Renata Gil - nauczyciel języka angielskiego.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Fot. 1. Przed hostelem , tu mieszkaliśmy
Fot. 2-13. Uczestnicy w czasie praktyk zawodowych
Fot. 14. Na kursie języka portugalskiego
Fot. 15-17. W czasie wolnym
Fot. 18. Stażyści z certyfikatami potwierdzającymi odbycie stażu
Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop
|