
75 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ W KIELCACH
„Tej nocy zgładzono Wolność
W katyńskim lesie...
Zdradziecki strzałem w czaszkę
Powitano wrzesień
Związano do tyłu ręce,
By w obecności kata
Nie mogła ich wznieść błagalnie
Do Boga i do świata...„
13 kwietnia, odbyły się w Kielcach obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W Kielcach 75 rocznicę zbrodni Katyńskiej upamiętnił „Marsz Pamięci Ofiar Katynia”, który wyruszył z ul. Sienkiewicza na Plac Artystów, gdzie otwarto wystawę edukacyjną Pamięci Narodowej „Zbrodnia Katyńska”, a następnie uczestnicy marszu udali się na Cmentarz Partyzantów, pod pomnik Zbrodni Katyńskiej i Sybiraków.
Oprócz zaproszonych gości, mieszkańców Kielc, młodzieży, hołd ofiarom złożyli także: Kielecki Ochotniczy Szwadron kawalerii im 13 Pułku Ułanów Wileńskich, przedstawiciele Stowarzyszenia Kieleckich Rodzin Katyńskich. Przekazanie młodym pokoleniom pamięci o tych wydarzeniach to to, co po latach możemy zrobić dla blisko 22 tysięcy Polaków wymordowanych przez NKWD. W tej liczbie znaleźli się jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osoby cywilne przetrzymywane w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Ofiarą padli obywatele będący elitą narodu. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku m.in. w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę ujawnienia zbrodni Katyńskiej przez niemieckie radio 13 kwietnia 1943 roku.
„Tam w dalekim smoleńskim lesie, zginęli nad wykopanym rowem polscy żołnierze i oficerowie, mając ręce związane drutem lub sznurem, zabijani wystrzałem w tył głowy...”
Fot. 1-4. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej - Zbrodnia Katyńska
Fot. 5-9. Marsz Pamięci Ofiar Katynia
Fot. 10. Uczestnicy Marszu na Placu Artystów
Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Sambor
|