
PRAKTYCZNA NAUKA ZAWODU U PRACODAWCÓW Z TERENU JĘDRZEJOWA
Ochotnicze Hufce Pracy zapewniają uczestnikom możliwość realizacji obowiązku szkolnego z jednoczesnym przygotowaniem zawodowym w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy i nauki zawodu.
W jednostkach organizacyjnych ŚWK OHP uczestnicy odbywają praktyczną naukę zawodu w 20 różnych zawodach, na które pracodawcy działający na lokalnych rynkach pracy zgłosili największe zapotrzebowanie. Aby realizacja zadań w tym zakresie przebiegała zgodnie z prawem i efektywnie, niezbędna jest ich właściwa organizacja i nadzór.
W związku z powyższym w dniu 16.03.2015 r. odbyły się spotkania pracowników ŚWK OHP w siedzibie pracodawców z terenu Jędrzejowa, zatrudniających uczestników OHP. Podczas spotkań sprawdzono warunki pracy i kształcenia zawodowego oraz dokumentację z zakresu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne.
Wśród odwiedzanych pracodawców znajdowały się następujące zakłady: „Bar Staromiejski” - nauka zawodu kucharz, cukiernia „Własne Wyroby Cukiernicze Galera” - nauka zawodu cukiernik, F.U.H. „TOPS” - nauka zawodu kucharz oraz sprzedawca, firma „Auto - Jarosz” - nauka zawodu mechanik pojazdów samochodowych, Salon Fryzjerski „Ewa” - nauka zawodu fryzjer, firma „Vanstar” Produkcja Rur Wydechowych - nauka zawodu ślusarz oraz warsztaty szkoleniowo-produkcyjne ŚWK OHP przy 13-1 Środowiskowym Hufcu Pracy w Jędrzejowie - nauka zawodu kucharz.
Sprawdzono zarówno poprawność prowadzonej dokumentacji jak i warunki odbywania nauki, a także przeprowadzono rozmowy z młodzieżą.
Szczególną uwagę zwrócono na realizację programu nauki zawodu, przestrzeganie zasad i procedur BHP oraz profesjonalne przygotowanie uczestników do zdobycia kwalifikacji w wykonywanym zawodzie.
W czasie prowadzonych rozmów młodzież potwierdziła zadowolenie z realizacji praktycznej nauki zawodu i przygotowanie do wejścia na rynek pracy po zdanych egzaminach.
Nadzór nad prawidłową realizacją nauki zawodu oraz refundacją wynagrodzeń prowadzony jest w Świętokrzyskie Komendzie j na bieżąco, we współpracy ze wszystkimi jednostkami. Działania kadry opiekuńczo-wychowawczej zapewniają młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, warunki do uzupełnienia wykształcenia i uzyskania kwalifikacji zawodowych umożliwiających start w dorosłe życie.
Fot. 1. Uczestnicy podczas nauki zawodu kucharz w Barze Staromiejskim
Fot. 2. Uczestnik podczas nauki zawodu ślusarz w firmie Vanstar
Fot. 4-7. Uczestniczki podczas nauki zawodu kucharz w warsztatach ŚWK OHP
Autor tekstu: Kamila Odzimkowska
Autor zdjęć: Joanna Trela
|