
WYKSZTAŁCENIE WSZĘDZIE W CENIE - PROJEKT MOBIPRO 2014-2020
Młodzież klas kończących oraz absolwenci Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wzięli udział w spotkaniu informacyjnym na temat projektu MobiPro 2014-2020.
W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach - Mariusz Majewski (koordynator projektu ze strony polskiej),nauczycielka języka niemieckiego - Dorota Rychlewska, niemiecka instytucja partnerska Werkstätten Stadtkirchenverband Hannover gemeinnützige GmbH reprezentowana przez koordynatora Wolfganga Hellwiga oraz kierownik OSiW OHP - Lucyna Prokop.
W projekcie może uczestniczyć młodzież w wieku 17-27 lat zainteresowana kształceniem zawodowym w Niemczech. Program jest finansowany i wprowadzany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Urzęd Pracy (Bundesministerium für Arbeit und Soziales (BMAS) i Bundesagentur für Arbeit (BA)) a uczestniczyć w programie ma szanse maksymalnie 2000 osób z krajów unijnych w tym młodzież z regionu Starachowic.Instytucje wspierające realizację projektu ze strony naszego regionu to oprócz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach. Patronat medialny objęła Telewizja Starachowice.Warunkiem udziału w programie jest posiadanie obywatelstwa państw członkowskich Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych, oraz zameldowanie na terenie tych państw, wiek od 17 do 27 lat w momencie rozpoczęcia kształcenia, znajomość języka niemieckiego na poziomie B1, świadectwo ukończenia szkoły, z warunkiem braku zawodu lub tytułu ukończenia studiów wyższych.
Uczestnicy w założeniach programu otrzymają ponadto finansowany w Polsce kurs języka niemieckiego (ok. 100 godzin) podnoszący kwalifikacje językowe do poziomu B1 w okresie od marca do lipca 2015r.W czasie pobytu na terenie Niemiec ze strony niemieckiej uczestnicy programu otrzymają wsparcie językowe, zawodowe oraz pedagogiczne. Młodzież z krajów unijnych będzie mieszkała i uczyła się w nowych dla siebie warunkach a poprzez skonkretyzowane wsparcie ze strony partnera niemieckiego, podwyższy swoje kompetencje językowe potrzebne w miejscu kształcenia jak też pomocne w zintegrowaniu się w nowym środowisku. Program zakłada kształcenie zawodowe od 01.10.2015 do lipca 2017 roku, zakończone egzaminem państwowym. Młodzież ma do wyboru zawody: mechanik mechatronik, fryzjer, piekarz, cukiernik, kucharz, fachowiec w branży restauracyjnej. Beneficjent nie wnosi żadnych opłat z tytułu udziału w programie natomiast otrzymuje wsparcie finansowe na podstawie pisemnej umowy na kształcenie zawodowe zawierającej taryfikowaną stawkę na naukę zawodu w Niemczech i dodatkowo na extra koszty (818 euro miesięcznie).
Obecnie trwa rekrutacja chętnych do udziału w programie. Jest to alternatywa dla młodzieży, szczególnie absolwentów, którzy na obecnym etapie życia nie posiadają pracy i szukają pomysłu na ułożenie swojej kariery zawodowej.
Fot. 1. Koordynatorzy projektu ze strony polskiej i niemieckiej
Fot. 2. Uczestnicy spotkania
Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop
|