
Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową
Tradycja przygotowywania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku. Najczęściej jest to makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Może mieć formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Mogą pojawić się Trzej Mędrcy ze Wschodu, pasterze oraz owce i bydło. Nad stajenką świeci Gwiazda Betlejemska, czasem pojawiają się anioły.
Tradycja ta jest kultywowana także w Środowiskowym Hufcu Pracy w Jędrzejowie. W świątecznej atmosferze, uczestnicy pod opieką wychowawców, wykonywali szopki bożonarodzeniowe nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej. Przy ich tworzeniu wykorzystali głównie makaron, drewno, słomę i papier. Przez wiele dni młodzież z wielkim zaangażowaniem, własnoręcznie wykonywała tradycyjne szopki. Najpiękniejsze prace wezmą udział w Gminnym Konkursie „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe”, organizowanym przez Muzeum imienia Przypkowskich oraz Centrum Kultury w Jędrzejowie. Celem konkursu jest poznanie i kultywowanie obrzędowości świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie zainteresowań regionem i tradycyjną sztuką plastyczną, utrwalenie idei żłóbka betlejemskiego. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie w muzeum. Będzie je można oglądać od 18 grudnia do 20 stycznia. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a autorzy sześciu najlepszych prac nagrody rzeczowe.
 |
Fot. 1. Jedna z prac uczestników Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie, zgłoszonych do konkursu „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe”
Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Suszalska-Świeca
|