
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Myśl! Odkrywaj! Działaj!
„Odkrywać to znaczy widzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”
Albert Szent-Gyorgyi
Warsztaty prowadzone w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Ostrowcu Świętokrzyskim, w dniu 18 października, miały nietypowy charakter. Po raz pierwszy umożliwiono młodzieży z Zakładu Poprawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim, skorzystanie z zajęć prowadzonych przez doradcę zawodowego i pośrednika pracy w pomieszczeniach Młodzieżowego Centrum Kariery. Młodzież, na co dzień przebywająca w zakładzie półotwartym nie ma dużo możliwości do kontaktu poza Zakładem. Nie każdy również ze względu na swoje zachowanie wobec otoczenia może wyjść poza jednostkę. Jest to jednak ważny element resocjalizacji i możliwość właściwego pokierowania działaniem młodego człowieka.
Młodzież podczas warsztatów odkrywała swoje możliwości , pokazywała, jak wiele dobrych, interesujących pomysłów jest w stanie zaproponować do przedstawionych problemów. Każde kolejne ćwiczenie odkrywało drzemiący potencjał w uczestnikach warsztatów oraz pozytywne myślenie. Doradca zawodowy - Lidia Żak, sterowała dyskusją, czasem naprowadzała na właściwe rozwiązanie, oraz wskazywała na nieograniczone możliwości umysłu ludzkiego.
Warsztaty urozmaicone były spotkaniem z lokalnym przedsiębiorcą, prowadzącym firmę „Maz - Met”, który wskazywał na znaczenie kwalifikacji w możliwości zdobycia angażu, przedstawił też rodzaje uprawnień potrzebnych w danej pracy. Młodzież otrzymała publikacje książkowe z interesującymi artykułami dotyczącymi zawodów.
Przedstawiciel Agencji Rozwoju Lokalnego, który poprowadził dalszą cześć warsztatów, przedstawił ofertę, która spotkała się z dużym zainteresowaniem. Pośrednik pracy Anna Piątkowska, zapraszała młodzież do korzystania ze wszystkich form wsparcia w ogólnopolskim projekcie „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wskazała na komplementarność usług OHP oraz poinformowała uczestników o istnieniu jednostek OHP na terenie całego kraju. Informacja ta jest kluczowa dla młodzieży opuszczającej Zakłady Poprawcze lub Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii i powracającej do swoich miejsc zamieszkania w innych województwach.
Fot. 1. Doradca zawodowy Lidia Żak z uczestnikami warsztatów
Autor tekstu: Lidia Żak
Autor zdjęć: Anna Piątkowska
|