Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
O komunikacji werbalnej i niewerbalnej w Skarżysku - Kamiennej
Młodzież z trzeciej klasy gimnazjum w Skarżysku- Kamiennej, 11 stycznia, nabywała wiedzę i umiejętności z zakresu prawidłowej komunikacji interpersonalnej. Doradca zawodowy, Zofia Nikodem, przeprowadził dla niej zajęcia wzbogacone aktywizującymi ćwiczeniami o sposobach porozumiewania się między ludźmi.
Uczestnicy dowiedzieli się, co to są dwa podstawowe kody komunikacji - werbalny i niewerbalny oraz o tym, że ludzie mogą komunikować się ze sobą też za pomocą mimiki, gestów, ruchu i wyglądu. Dużą rolę w przekazach odgrywać mogą sposoby wyrażania emocji.
Doradca zawodowy przedstawił przykłady barier skutecznej komunikacji, np. nieostrożność, nadmierne zaabsorbowanie sobą, zachowania obronne, brak zaufania, różnice językowe, itp. Młodzież szuka przykładów z codziennego życia, które wywołały ciekawą dyskusję.
Chłopcy i dziewczęta przekonali się o dużej roli komunikacji niewerbalnej poprzez dwuetapowe ćwiczenie obrazek. Uczestnicy zajęć wykonywali polecenie lidera grupy z użyciem przez niego tylko słów, potem z wykorzystaniem mowy ciała. Okazało się ono nauką poprzez dobrą zabawę. Kolejne ćwiczenia, np. zwierciadlane odbicie i zgadywanie tematu, uświadomiły wszystkim, że nie zawsze da się wyrazić to co chcemy, za pomocą mowy ciała. Czasami przekaz słowny jest niezbędny, szczególnie w przypadkach pojęć abstrakcyjnych.
Projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFS.
Fot. 1. Młodzież przybyła z pedagogiem p. Karoliną Grzelą
Fot. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć
Fot. 3. Młodzież przed przystąpieniem do ćwiczenia
Fot. 4. Kolejne ćwiczenie skutecznej komunikacji
Autor tekstu i zdjęć: Zofia Nikodem
|