Żeglarski koniec wakacji w Starachowicach
W dniach 26 - 28 sierpnia 2009 r. nad zalewem w Brodach Ośrodek Szkolenia
i Wychowania w Starachowicach, w ramach podsumowania Wakacji z OHP, zorganizował biwak żeglarski. 10-osobowa grupy młodzieży przez 3 dni miała możliwość poznawania kolejnej dyscypliny sportu - żeglarstwa.
Fot. 1. Uczestnicy żeglarskiego zakończenia wakacji w Brodach wraz z wychowawcami. Pierwszy z lewej - Maciej Górski - inicjator przedsięwzięcia.
Uczestnicy poznali zasady bezpieczeństwa w czasie uprawiania wszelkich form sportu i rekreacji na wodzie, wykonywali przy żaglówkach takielunek oraz podstawowe prace bosmańskie. Wreszcie instruktażowe rejsy, na których prowadzący jachty - Maciej Górski z OSiW oraz Jarosław Rychlik - społecznie pływający z młodzieżą - zapoznali uczestników z budową jachtów, nazewnictwem żeglarskim elementów wyposażenia łodzi, odczytywaniem kierunków wiatru oraz historię żeglarstwa i żeglugi.
Fot. 2. Młodzieży bardzo podobała się ta forma wypoczynku.
Przez cały okres biwaku uczestnicy mieli możliwość skorzystania z rowerów wodnych oraz desek surfingowych, na których stawiali pierwsze kroki.
Fot. 3. Jedną z atrakcji stanowiły rowerki wodne.
Pogoda dopisała znakomicie - było ciepło, słonecznie i wietrznie. Późnymi wieczorami robiła się flauta - cisza, którą dziewczęta z zespołu tanecznego wykorzystywały na aerobik, taniec dyskotekowy, który podziwiali inni mieszkańcy żeglarskiej przystani.
W drugim dniu pobytu w Brodach kadra zaplanowała wędrówkę do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie zlokalizowanym 7 km od przystani. Trasa wędrówki przebiegała lasami, była bardzo malownicza. Widok z Golgoty na pobliski zalew w Wiórach oraz duży kompleks leśny zadziwiał wszystkich.
Fot. 4. Grupa podczas wyprawy do Kałkowa.
W ostatnim dniu pobytu w Brodach młodzież z biwaku odwiedzili funkcjonariusze starachowickiej policji: nadkomisarz Alicja Sobczyk oraz aspirant Janusz Kowalewski, na co dzień zajmujący się sprawami młodzieży. Temat spotkania to alternatywne sposobu spędzania czasu wolnego i zagrożenia związane z uzależnieniami dzieci i młodzieży - przepisy prawne.
Fot. 5. Pobyt w Brodach to nie tylko rekreacja i wypoczynek, ale także przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Prelekcję przeprowadzili policjanci z Wydziału Prewencji.
Organizatorzy dziękują gospodarstwu agroturystycznemu Aliny Wierzbickiej
z Brodów za użyczenie jachtów, kamizelek ratunkowych, rowerów wodnych ponad limit
i desek surfingowych bezpłatnie dla młodzieży OSiW. Opiekunami byli wychowawcy ze Starachowic Ela Kordecka i Mieczysław Rosiński, zaś kierownikiem biwaku i pomysłodawcą Maciej Górski.
Koniec biwaku nie oznacza końca żeglarskiej przygody. Dla grupy młodzieży zafascynowanej tą formą aktywności będzie możliwość kontynuacji szkoleń i pływania pod żaglami do końca sezonu w tym roku, a może i w przyszłym.
Z żeglarskim pozdrowieniem i wciąż brzmiącymi w uszach szantami, ahoj
Autor tekstu i zdjęć: Maciej Górski
|