ZABAWA I NAUKA W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

7 listopada br. trzydziestu uczestników 13-1 HP w Skarżysku-Kamiennej wzięło udział w wycieczce do Warszawy ufundowanej przez Komendę Główną OHP z okazji jubileuszu 50-lecia Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Opiekunami grupy była kadra 13-1 Hufca Pracy oraz wychowawca klasy II szkoły branżowej Zespołu Szkół Samochodowo – Usługowych pan Wojciech Mańko.

Główną atrakcją wycieczki było zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Młodzież OHP mogła tu poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych przyrządach.  Przygoda rozpoczęła się w Strefie Eksperymentowania, czyli ogromnej, otwartej przestrzeni zajmującej większą część pierwszego piętra Kopernika. Uczestnicy mogli tu wiele się dowiedzieć na temat człowieka i przyrody. Eksperymentowali z falami, prądem, płynami, zjawiskami chaotycznymi, magnetyzmem. Przekonali się, jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat, a niektórzy przetestowali również możliwości własnego ciała, takie jak wydolność fizyczna, refleks, precyzja ruchów, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje. W części wystawy poświęconej procesom biologicznym młodzież mogła na własne oczy zobaczyć między innymi fotosyntezę, przyjrzeć się stułbiom i rozrastającym się grzybom.

Duże wrażenie wywarł na młodzieży pobyt w strefie poświęconej kosmosowi. Na początek uczestnicy obejrzeli wystawę „Patrz: Ziemia” opowiadającą o badaniach kosmicznych i wykorzystaniu ich w codziennym życiu. Zobaczyli unikatowe zdjęcia przestrzeni kosmicznej i kolekcję meteorytów. Wiele osób postanowiło przywdziać strój kosmonauty, co upamiętnione zostało na zdjęciach.

Szczególnie ciekawym punktem programu było Planetarium i uczestnictwo w seansie „Czarne dziury. Podróż w nieznane”. Przy wykorzystaniu najnowocześniejszej techniki uczestnicy wyruszyli w wirtualną podróż w głąb kosmosu, aż po horyzont zdarzeń czarnych dziur.

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik była dla młodzieży ze skarżyskiego Hufca Pracy wspaniałym przeżyciem i doświadczeniem. Przekonali się, jak ciekawe może być poznawanie tajemnic otaczającego ich świata i jak wiele mają jeszcze do odkrycia.

 

Autor tekstu: Marzena Zajączkowska

Autor zdjęć: Justyna Warwas