XXII OGÓLNOPOLSKIE TARGI PRACY W KIELCACH

16 kwietnia 2019 r. Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach promowała swoją działalność podczas XXII Ogólnopolskich Targów Pracy. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach oraz Targi Kielce.

Bogatą ofertę dla osób zwiedzających targi przygotowały jednostki Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP: Młodzieżowe Biuro Pracy w Kielcach, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Kielcach, Młodzieżowe Centrum Kariery w Starachowicach, Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Chęcinach, 13-3 Hufiec Pracy w Kielcach oraz doradca EURES.

Młodzi ludzie poszukujący zatrudnienia zarejestrowali się w Młodzieżowym Biurze Pracy uzyskując tym samym informacje na temat ofert pracy. Wśród naszych propozycji  znalazły się oferty w takich zawodach jak: sprzedawca, pracownik restauracji, kelner, pracownik produkcji, pracownik inwentaryzacji, magazynier, telefoniczny doradca klienta, pracownik porządkowy. Osoby zainteresowane pracą za granicą mogły skorzystać z porad asystenta i doradcy EURES. Rozmawiano na temat warunków życia i pracy w krajach Unii Europejskiej, o wymaganiach ze strony pracodawców oraz na co zwrócić uwagę planując wyjazd do pracy poza granice kraju. Poszukujący pracy chętnie korzystali także z ulotek i broszurek informacyjnych dotyczących rynku pracy.

Udział Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Targach Pracy był okazją do rekrutacji młodzieży do drugiej edycji bezpłatnego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”. Projekt ten skierowany jest do osób w wieku 18-24 lata, które nie pracują, nie szkolą się, natomiast chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Dla uczestników przewidziano wsparcie doradców zawodowych, pośredników pracy, oraz udział w kursach zawodowych, zakończonym trzymiesięcznym stażem. Zachęcano również młodych ludzi do udziału w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Ośrodki Szkolenia Zawodowego na terenie województwa świętokrzyskiego. W czasie targów pracy informowano, że młodzież stojąca przed wyborem szkoły ponadpodstawowej czy ponadgimnazjalnej ma możliwość skorzystania z dalszego kształceniem i podjęcia praktycznej  nauki zawodu  w naszych jednostkach znajdujących się w Kielcach, Jędrzejowie, Starachowicach, Pińczowie, Końskich i Skarżysku – Kamiennej. Rozdano wiele ulotek i broszur informacyjnych z danymi adresowymi naszych jednostek.

Zwiedzający Targi mogli również skorzystać ze wsparcia doradców zawodowych MCIZ i MCK, którzy udzielali porad jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Osoby bezrobotne i poszukujące pracy chętnie korzystały z porad fachowców. Pytano o zagadnienia dotyczące rynku pracy, bezpłatnych szkoleń czy zasad konstruowania dokumentów aplikacyjnych.

Swoje oferty podczas Targów zaprezentowało kilkadziesiąt firm, agencji pracy i instytucji. Wśród propozycji wystawców przeważały oferty dla pracowników budowlanych, murarzy, hydraulików, elektryków, spawaczy, a także dla sprzedawców, piekarzy, cukierników, kelnerów, pomocy kuchennych, kierowców, magazynierów, pracowników produkcji, czy agentów ubezpieczeniowych.

Tegorocznej edycji Targów Pracy towarzyszyły także prelekcje, prezentacje oraz warsztaty, które miały pomóc osobom bezrobotnym określić swoje możliwości i ułatwić poruszanie się na współczesnym rynku pracy.

Ogólnopolskie Targi Pracy to jedna z największych, najbardziej prestiżowych i najstarszych imprez tego typu w Polsce. Dla wystawców to znakomita okazja do zaprezentowania własnej firmy i znalezienia pracowników o pożądanych kwalifikacjach.

Autor tekstu: Alina Kwiatkowska, Paulina Naporowska