„W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc”

             Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb.  Zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu i pracy.

             Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

             W 13-2 Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie  dzień 30 listopada  był dniem radosnych tańców i wróżb. Uczestnicy  dowiedzieli się, jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości wykonywać.  Młodzież  mogła  zjeść magiczne ciasteczko, (przygotowane przez rówieśników), w którym znajdowała się wróżba.

Wróżka czarodziejka „przepowiadała”  przyszłość, wywróżyła uczestnikom same pomyślności w miłości, finansach oraz ukończenie szkoły z pozytywnymi ocenami . Wszyscy z uśmiechem przyjmowali czasem zabawne, a czasem bardzo obiecujące wróżby, bo jak mówi przysłowie „W andrzejkową noc wróżby mają wielką moc” Po wróżbach rozpoczęła się dyskoteka, od zatańczenia tradycyjnej belgijki , następnie młodzież tańczyła w rytm ulubionych rytmów.  Mamy nadzieję, że chociaż część tegorocznych wróżb spełni się w ich życiu.

Autor-Iwona Chojnacka

Autor zdjęć-Magdalena Suszalska -Świeca

 

Fot.1-6. Uczestnicy w trakcie imprezy.