Śladami powstańców styczniowych powiatu starachowickiego

          W 159 rocznicę wybuchu powstania styczniowego delegacja młodzieży z OSiW OHP            w Starachowicach w dniu 17 stycznia udała się do Lipia pod powstańczy krzyż i kamień upamiętniający bohaterski oddział Karola Kality „Rębajły”, który toczył zwycięską bitwę pod Iłżą. Młodzież z opiekunami zapaliła znicz pod kamieniem w  hołdzie wszystkim powstańcom styczniowym.  Następnie zwiedziła dworek modrzewiowy w Mircu, gdzie stacjonował dyktator Marian Langiewicz. Mimo spektakularnego ataku zimy w Mircu uczestnicy wycieczki  dotarli do  Wąchocka pod pomnik Mariana Langiewicza, gdzie zapalono znicz pamięci także  dla wielu bezimiennych bohaterów, którzy pragnienie wolności  ojczyzny okupili daniną krwi. Konfiskata majątków, masowe zsyłki na Sybir, emigracja, więzienie – to pozostałe reperkusje udziału w powstaniu  wymierzane przez bezwzględnego zaborcę. A mimo to powstanie styczniowe było największym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków w czasie zaborów, w którym udział wzięło około 200000 naszych rodaków.

         Z młodzieżą w miejscach patriotycznej pamięci byli wychowawcy: Magdalena Bębenek i Maciej Górski. Wycieczka śladami powstańców styczniowych zakończyła pierwszy dzień akcji „Ferie z OHP”  w Starachowicach.

        Jutro 2 dzień akcji „Ferie z OHP”. Zapraszamy na turniej strzelecki „sokole oko” – z broni pneumatycznej o godz. 9.30, basen z M. Górskim i M. Bębenek o 11.30 – wyjazd na basen, o 12.00 kręgle  z E. Lewkowicz.

 

Autor tekstu i zdjęć:  Magdalena Bębenek i Maciej Górski

Fot. 1,2,3,4,5 –  starachowicka młodzież OHP  w hołdzie bohaterom.