„OCZAROWANI SZTUKĄ” – UCZESTNICY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WK OHP W TEATRZE IM. S. ŻEROMSKIEGO W KIELCACH

16 maja 2019 r. uczestnicy 13-5 HP Końskie, 13-1 HP Skarżysko-Kamienna i OSiW Starachowice realizowali ostatni etap programu wojewódzkiego pn. „Oczarowani sztuką”. Celem programu było zachęcenie młodzieży do podejmowania częstszych kontaktów z kulturą wysoką oraz pokazanie im, że sztuka elitarna wcale nie musi być nudna. Młodzież miała już okazję poznać piękno płynące z muzyki poważnej poprzez udział w symfonicznym koncercie edukacyjnym organizowanym przez Filharmonię Świętokrzyską w dn. 21 marca 2019 r.

Kontynuując założenia programowe, 16 maja 2019 r. 30 uczestników OHP wybrało się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl pt. „Pinokio” w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego. Unowocześniona, przesycona humorem i wzbogacona świetną scenografią historia drewnianego chłopca przypadła do gustu naszej młodzieży, która przekonała się, że przygody Pinokia mogą nieść przesłanie nie tylko dla dzieci, ale także dla osób starszych. Młodzież z zaciekawieniem obserwowała losy chłopca oraz towarzyszące mu postacie, uosabiające symbole ludzkich postaw i zachowań – zarówno tych złych, jak i dobrych. Dzięki uniwersalności przekazu uczestnicy OHP mieli okazję ponownego odtworzenia Pinokia w nowej, współczesnej odsłonie, kiedy już jako osoby stojące na progu dorosłości mogą inaczej spojrzeć na lęki i tęsknoty człowieka.

Udział w programie był dla młodzieży okazją do poznania dóbr kultury wysokiej, z którymi nie mają możliwości obcować na co dzień, a także do uczczenia Roku Stanisława Moniuszki, słynnego polskiego kompozytora.

Autor tekstu i zdjęć: Izabela Sabat