„NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ” – SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE

20 maja w Starachowickim Centrum Kultury  w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki odbyło się spotkanie „Narkotyki i dopalacze zabijają” zorganizowane przez asystenta ds. Promocji Zdrowia panią Agnieszkę Pastuszkę z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz sierż. szt. Annę Kroner z Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach.  Celem spotkania była przestroga przed braniem narkotyków i dopalaczy skierowana  do uczniów wszystkich szkół z terenu Starachowic.

Spotkanie, w którym uczestniczyła duża grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP to poruszające wyznanie byłego dilera i narkomana, które można  krótko opisać słowami    „byłem na krawędzi piekła…”.  Opowiedziana historia mogłaby się wydawać koszmarnym filmem gdyby nie osoba Prelegenta trzymająca w ciszy i skupieniu wypełnioną po brzegi salę kinową. Celem przekazu było uświadomienie prawdy „ uzależniony umysł  nie widzi, ile zła jest wokół niego i że jest  sam na skraju. Widzą to tylko bliscy zapłakane oczy matki, lęk siostry.  Nie dostrzegasz tego, że część twoich przyjaciół już nie żyje a reszta nie chce cię znać, że zostałeś sam”.

Prelekcja  profilaktyczna  uświadomiła słuchaczom  jak straszne konsekwencje  dla życia i zdrowia  ma zażywanie substancji psychoaktywnych,  zwłaszcza dopalacz. Dotyka to w równym stopniu osobę uzależnioną jak i bliskich. Był to wartościowy i ważny przekaz dla młodzieży OHP zwłaszcza dzięki temu, że słyszany z ust osoby która doświadczyła wszystkiego na własnej skórze.

 

 

Autor tekstu:  Ela Kordecka

Autor zdjęć: Danuta Śpiewak