KOLOROWA REKRUTACJA W KIELCACH

12 czerwca br. w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach odbyły się zajęcia z młodzieżą. Poprowadzili je – pani Anna Kuchta, doradca zawodowy MCK Kielce oraz pani Alina Kwiatkowska, pośrednik pracy MBP Kielce. Spotkanie miało charakter rekrutacyjny. Wzięli w nim udział uczniowie z 8 klasy Szkoły Podstawowej w Nowinach, którzy stoją przed wyborem dalszej edukacji.

Prowadzące przedstawiły uczestnikom zadania OHP  takie jak: opieka wychowawcza,  praktyki zawodowe, możliwość uczestniczenia w programach ERASMUS, projektach szkoleniowych, a także bezpłatna pomoc specjalistów rynku pracy, doradców zawodowych i pośredników pracy.

By zachęcić młodzież do skorzystania z oferty Świętokrzyskiej Komendy OHP w Kielcach, pracownicy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży z kieleckich jednostek przygotowali plenerowe zajęcia warsztatowe. Motywem przewodnim był wybór zawodu w kontekście cech charakteru i temperamentu. Ten ostatni odpowiada bowiem za naszą energię życiową oraz sposób reagowania emocjonalnego w różnych sytuacjach, co może mieć istotne znaczenie przy dopasowywaniu zawodu. Młodzież dowiedziała się, że np. energiczny choleryk w pracy zawodowej może wykorzystać swoją szybkość działania oraz umiejętność zarządzania, a towarzyski sangwinik świetnie sprawdzi się w pracy wymagającej kontaktów z ludźmi. Z kolei perfekcyjny melancholik odnajdzie się tam,  gdzie wymagana jest dokładność i skrupulatność, zaś spokojny flegmatyk  – tam gdzie istotne jest opanowanie.  Młodzież dopasowywała kolory do danego typu temperamentu, a następnie wskazywała zalety i wady poszczególnych charakterów.

Na zakończenie prowadzące zachęciły młodzież do świadomego wyboru szkoły i zawodu, także pod kątem realnych potrzeb rynku pracy.

Autorzy tekstu i zdjęć: Anna Kuchta, Alina Kwiatkowska