Kieleccy Obrońcy Westerplatte 1939 roku są patronami Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy

          Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka w Kościele Garnizonowym Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. W trakcie liturgii biskup poświęcił sztandar. Następnie w Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się uroczyste przyjęcie imienia Kieleckich obrońców Westerplatte 1939r. oraz sztandaru, który przekazał Piotr Modzelewski, Zastępca Komendanta Głównego OHP w Warszawie. Głównym fundatorem sztandaru była Komenda Główna OHP. Instytucjami które wsparły finansowo inicjatywę były: Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, Mesko S.A., Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Targi Kielce S.A., a także osoby prywatne.

Jako rodzina OHP cieszymy się z nadania tego sztandaru. Zwracamy uwagę na to, aby komendy wojewódzkie wybierały imię ze szczególnym uwzględnieniem wartości i historii danego regionu. Cieszymy się, że nasza świętokrzyska rodzina przyjęła ma takich patronów, którzy uczą wartości, które my od lat przekazujemy – zaznacza Piotr Modzelewski.

Strona główna sztandaru – awers jest koloru niebieskiego, na którego środku znajduje się wizerunek pomnika Obrońców Westerplatte 1939 r. Na rogach awersu znajduje się logo Świętokrzyskiego OHP, a na górze widnieje nazwa jednostki. Rewers jest w kolorach białym i czerwonym. Ukazuje on Orła Białego, w którego otoczeniu znajdują się cztery słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz Nauka.

– Bardzo się cieszę, że nasze Ochotnicze Hufce Pracy zostały dostrzeżone, ponieważ pomagają młodym ludziom zdobyć zawód. To, że się tutaj zgromadziliśmy jest uhonorowaniem ich ciężkiej pracy. – powiedział poseł Krzysztof Lipiec, który w trakcie uroczystości przeczytał list premiera Mateusza Morawieckiego.

List od Pani Minister Marleny Maląg przeczytał Pan Andrzej Pruś – Przewodniczący Sejmiku. W wydarzeniu wziął udział także senator PiS Krzysztof Słoń. – Współcześnie potrzebujemy takich pomników. Nie wykutych w brązie i kamieniu, ale zakotwiczonych głęboko w świadomości młodych ludzi, młodych Polaków. To oni mają przenosić również ten wspaniały etos kieleckich Obrońców Westerplatte w przyszłość – mówi.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś zwrócił uwagę na fakt, że sztandar łączy daną społeczność. – Sztandar spaja i jest symbolem wartości, na których dana wspólnota się opiera.

List od Pani Komendant Głównej OHP przeczytał Pan Piotr Modzelewski Zastępca Komendanta Głównego OHP.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za życzliwość i okazane wsparcie w tym wyjątkowym dla nas dniu, a młodzieży z OSIW Starachowice wraz z instruktorami za przygotowanie pysznych kremówek w formie podziękowania dla gości.

Linki do instytucji, które wsparły inicjatywę:

https://sse.com.pl/

https://www.mesko.com.pl/

https://www.ubz.pl/pl/

https://www.targikielce.pl/strona-glowna