,,JAŚ i MAŁGOSIA’’ w placówkach edukacyjnych – jako diagnoza programu wychowawczego „Pewność siebie – wiarą we własne siły – realizacja marzeń”.

                   Przedstawienie teatralne pt ,,Jaś i Małgosia’’ było uwieńczeniem programu wychowawczego „Pewność siebie – wiarą we własne siły – realizacja marzeń” – prowadzonego przez wychowawcę – Jolantę Gajos  13- 3 HP Kielce. Uczestnicy programu w dniu 24.XI.2023 gościli w placówkach edukacyjnych na terenie Kielc, przedstawiając dzieciom przygody tytułowych bohaterów spektaklu. Zdobywając się na odwagę poprzez występy publiczne, nabrali pewności siebie a jednocześnie, rozwijali swoje zainteresowania.

                    Dzieciom bardzo podobał się spektakl i to również podbudowało poczucie wartości młodzieży oraz integrację z maluchami. Otrzymali od przedszkolaków upominki  jako podziękowanie za przedstawienie, co było bardzo miłe. Dziękujemy J

               Uczestnicy programu zapoznali się z jego zagadnieniami, których celem było  budowanie i uświadamianie pewności siebie, techniki budowania pewności siebie, odkrywanie własnej osobowości, rozwijanie zainteresowań, odnajdywanie swoich mocnych stron, realizację marzeń.

                   Pewność siebie to stan (lub według innych definicji postawa, cecha), w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, jesteśmy pewni poczucia własnej wartości i własnych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy w swoje możliwości. Warto mieć świadomość, że pewność siebie nie oznacza tylko poczucia własnej wartości. Budowanie pewności siebie to proces w trakcie którego trzeba zadbać również o znajomość swojej tożsamości, tego, kim się jest, czyli samoświadomość. Oba te czynniki łączą się, tworząc wiarę we własne siły i wzmacniając poczucie bezpieczeństwa.

              Prawdziwa pewność siebie to również czerpanie poczucia własnej wartości ze środka – swojego wnętrza, a nie z zewnątrz (otoczenia, opinii innych ludzi). Zdanie innych jest zmienne, dlatego my jako osoba nie powinniśmy od niego zależeć, lecz czerpać z własnych źródeł.

 

Autor tekstu i zdjęć: Jolanta Gajos