EKO PATROL DLA BOCIANÓW

 

W 13-5  Hufcu Pracy w Końskich uczestnicy OHP – miłośnicy ekologii, w ramach  projektu pod nazwą ,,EKO PATROL” finansowanego z  Europejskiego Korpusu Solidarności w dniach 3-5 września rozpoczęli budowę gniazda dla bociana, ptaka powszechnie znanego, lubianego zwiastuna wiosny, utożsamianego ze szczęściem i narodzinami.

Bocian biały jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Polskie bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocian biały figuruje w załączniku I Dyrektywy 2009/147/WE w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, tzw. Dyrektywy ptasiej, stając się w krajach Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach sieci Natura 2000.

Pod opieką coucha i przedstawiciela Mazowiecko – Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego przystąpiono do budowy profesjonalnego gniazda, które mamy nadzieję spodoba się przyszłym lokatorom, zostanie zasiedlone i będzie służyć przez wiele lat  dla wielu bocianich pokoleń.

Bocian to duży ptak, rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m, średnica gniazda musi wynosić  od 90 do 200 cm. Konstrukcję gniazda stworzyliśmy z  desek, patyków i gałęzi układanych w formie pierścienia. Po zamocowaniu platformy w docelowym miejscu  nieckę środkową, czyli wyściółkę zapełniliśmy drobniejszym materiałem: np. sianem, słomą, mchem, szmatkami, kawałkami folii plastikowej lub papieru, nylonowym sznurkiem – mówi uczestniczka projektu.

Po skończonej pracy uczestnicy OHP zapakowali  sprzęt i platformę  do samochodu.

Gotowe gniazdo zostało z pomocą fachowców przystosowanych do pracy na wysokościach umieszczone na wysokim dębie zaakceptowanym przez nadleśnictwo w miejscowości Szkucin.

Wczesną wiosną przyszłego roku z niepokojem będziemy obserwować czy nasza praca przyczyni się do wzrostu populacji bocianów na terenie obszaru Rzeki Czarnej Koneckiej. Postaramy się udokumentować ten fakt.

Kolejne wyzwanie to budowa gniazda dla orlika krzykliwego i  orlika białego.

 

Autor tekstu: Paweł Adamczyk

Autor zdjęć: Elżbieta Szewczuk