AKCJA „LATO Z OHP”

Jednostki rynku pracy rozpoczynają Akcję „Lato z OHP”!

W ramach „Akcji Lato z OHP” jednostki rynku pracy Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP rokrocznie pozyskują kilkaset miejsc pracy w całym województwie świętokrzyskim.

Do naszych jednostek zgłasza się młodzież, która poszukuje krótkoterminowego zatrudnienia, część osób na całe wakacje inni na kilka tygodni. We wszystkich naszych jednostkach młodzi ludzie mogą się zarejestrować wypełniając kartę klienta.

Zatrudnienie mogą podjąć osoby, które ukończyły 16 lat, ale osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodzica. Młodzież przeważnie pracuje w ramach umowy – zlecenie. Młodzież niepełnoletnia nie może pracować w godzinach nocnych oraz w branżach gdzie wymagana jest pełnoletność np. ze względu na sprzedaż alkoholu.

Z roku na rok przybywa młodzieży zainteresowanej pracą wakacyjną, gdyż jest to dobry czas na podreperowanie budżetu, zarobienie na wakacyjny wyjazd czy zdobycie pierwszego doświadczenia. Zainteresowanie pracą sezonową przejawiają również rodzice, którzy dzwonią i dopytują o oferty pracy dla swoich dzieci, pytają o warunki pracy, wynagrodzenie. Niektórym zależy by dzieci miały zajęcia na długi wakacyjny czas lub by zobaczyły co to znaczy zarabiać na własny rachunek. Niektórych do podjęcia pracy zmusza po prostu sytuacja finansowa.

Obecnie pracownicy jednostek rynku pracy w ŚWK OHP skupiają się na uczestnikach i absolwentach OHP. Działania te obejmują doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy i szkolenia oraz monitorowanie przebiegu przygotowania zawodowego uczniów.  Działaniami w ramach Akcji Lato objęci zostaną więc również uczestnicy i absolwenci OHP, dla których będziemy poszukiwać ofert pracy krótkoterminowej, wakacyjnej i stałej. Zaplanowane są również zajęcia  organizowane przez jednostki OHP, w czasie których doradcy zawodowi i pośrednicy pracy poprowadzą ciekawe warsztaty dotyczące rynku pracy.

Wśród ofert pracy, które najczęściej pojawiają się w czasie Akcji Lato są: pracownik pomocniczy w piekarni, gdzie młodzież może podjąć zatrudnienie na całe wakacje lub na kilka tygodni, pracownik inwentaryzacji, pracownik polowy przy zbiorze owoców i warzyw, telefoniczny doradca klienta, pracownik wykładający towar w marketach, kelner, pomoc kuchenna, kasjer handlowy, sprzedawca lodów, sortowacz owoców i warzyw, kolporter ulotek i plakatów. W tym momencie już pojawiają się pierwsze oferty pracy sezonowej, np. do zbioru truskawek czy jako pokojówka do pracy nad morzem na całe wakacje.

Największe zapotrzebowanie ze strony pracodawców dotyczy takich branż jak handel czy gastronomii, co wynika min. z sezonu urlopowego. Wówczas w ramach Akcji Lato z OHP młodzież podejmuje pracę na kilka tygodni. Ważne jest, aby młodzi ludzie przygotowali się odpowiednio do pracy wakacyjnej, gdyż we wszystkich ofertach związanych z branżą spożywczą, np. w gastronomii, w marketach, w piekarni, wymagana jest książeczka sanepidu. Osoby, które posiadają te badania mają największe szanse na podjęcie pracy już na początku wakacji.

Wśród osób niepełnoletnich największą popularnością cieszą się oferty pracy do roznoszenia ulotek, prace pomocnicze na kuchni, na zmywaku czy w telemarketingu.  Osoby powyżej 18 roku życia chętnie podejmują prace jako kelnerzy, konsultanci telefoniczni, sprzedawcy, do wykładania towaru oraz w gastronomii. Dla tych osób jest najwięcej miejsc pracy, gdyż pracodawcy najchętniej zatrudniają osoby pełnoletnie. Pracodawcy cenią sobie również osoby, które mają aktualne badania lekarskie i przynajmniej minimalne doświadczenie w danej branży. Najmniejszym zainteresowaniem ze strony młodzieży cieszą się oferty pracy w rolnictwie.

W ramach Akcji Lato organizujemy też różne przedsięwzięcia dla młodzieży, np. stoiska z ofertami pracy na świeżym powietrzu (np. na Placu Artystów  w Kielcach), w galeriach handlowych, bibliotekach, uczestniczymy w imprezach kulturalnych: dożynkach, festynach, np. Święto Chleba w Tokarni, Dymarki Świętokrzyskie, itp. Tegoroczny udział we wszystkich tego typu imprezach uzależniony będzie od stanu epidemiologicznego w związku z pandemią COVID-19.

Czytaj więcej na:

Wszystkie osoby zainteresowane ofertami pracy zapraszamy do  przeglądania naszej strony internetowej www.mbp.ohp.pl, oraz odwiedzania naszych jednostek:

Serdecznie zapraszamy do naszych jednostek OHP w województwie świętokrzyskim!